Архив за етикет: измама

iPhone 6 закупен на черен петък

2017-11-231511462890Беше 13 петък, но това не разтревожи особено Дима.

„Хората са много суеверни по това време“, – каза си тя.

Изведнъж погледът ѝ бе привлечен от фургон, който без да бърза, мина покрай нейния дом. На него имаше надпис: „Разпродажба на черен петък“.

Това я заинтересува и тя тръгна към камиона. И това, което видя, я накара да потръпне?

Камионът бе напълнен със всякакви стоки: телефони, лаптопи, DVD плеъри, часовници, дори дрехи, обувки и … коси.

Тя попита собственика на колата:

– Имате ли iPhone 6?

Мъжът веднага ѝ подаде един такъв телефон.

Дима го разгледа внимателно. Според нейната преценка, той беше в отлично състояние.

– И е активиран, – добави продавачът, когато забеляза интересът ѝ към стоката. – Ако искате още сега можете по него да позвъните на приятели.

Дима бързо изтича до дома си, за да вземе пари. Такъв телефон и то пред вратата на дома си, не всеки можеше да си купи като нея.

Доволна от покупката си, тя се върна с опакования телефон.

Кутията беше тежка, но когато я отвори в нея намери нарязани картофи.

– Кутия с картофи за 100 долара, – крещеше Дима, като обезумяла, – толкова много пари само за 11 късчета картофи.

Тя още веднъж преброи парчетата картофи.

– Какво, по дяволите, трябва да направя с това? – вилнееше Дима. – Може би е нужно да ги изпържа……

Като подигравка, в кутията се се намираха слушалки и зарядно за телефона, който Дима не видя.

От страни изглежда много смешно, но на нея съвсем не ѝ бе до шеги.

Бъдете внимателни! Потребителите са изложени на голям риск от измами по това време на годината, както в интернет, така и на улицата.

На Wall Street не всички обичат електронната поща

vseВ епоха, когато повечето банкери използват клавиатури да комуникират един с друг, една малка група от елита на Wall Street отказва да каже нищо съществено в емейл, текст или чат, а някои не общуват по цифров път с всички останали.

Редица банкери и инвеститори от Wall Street избягват нови начини за комуникация, независимо дали по електронна поща или месинджър.

Някои са привикнали да използват телефоните си, като се опасяват от хакери и правителствени агенти, а други смятат, че различните чат стаи и емейли отнемат прекалено много време.

Но тъй като в днешно време да се живее без електронна комуникация е почти невъзможно, то им се налага да използват заобиколни пътища. При някои преписката по електронната поща водят техните помощници, други ги четат сами, но  първо са проверени за спам и измама, и се разпечатват на хартия.

Трудно го разбираше

15426-internet_map_1024-940x310Здравето и живота не се купуват с пари. Стоян Малинов печелеше много, но не това бе най- важното в живота му.

– За да те запомнят хората, трябва им се отдадеш безвъзвратно, – каза той на бай Горан.

Двамата бяха станали приятели при един спешен случай, когато спасяваха пострадали хора.

– Не се ли изразходваш прекалено много? – попита бай Горан.

– Но умираш щастлив, – каза възторжено Стоян .

– Доста си известен дори и в Интернет. Не се ли затваряш много в Мрежата?

– Интернетът не е затвор, а прозорец към света. Имаш възможност да общуваш с много хора на различни теми. Чрез него можеш да се самообразоваш, дори да получиш квалификация от няколко университета.

– Да, – съгласи се Горан, – разширяваш мирогледа си. Но информацията е стока, а в Интернет я получаваш напълно безплатно, а има търговци в мрежата, които продават доста умело.

– В Нета се продава и купува всичко. Ако прочетеш какво е написано за теб там, ще се видиш съвсем различен, а това „огледало“ често лъже.

– И ти е хубаво да пребиваваш във виртуалния свят?

– Понякога Интернетът е отвратително реален. Създаден от Пентагона за нуждите на ЦРУ, днес мрежата се е превърнала в колосален изповедник. В него можеш да намериш всичко, дори това, което не ти трябва. Свобода и насилие, любов и измама, производство и пазар, политика и реклама, порнография и изкуство.

– А ти какво всъщност търсиш в Интернет?

– Забавлявам се. Често ме занимава не експлоатацията на човек от човека, а наглостта на човешката личност. Лишаваме се от чувства и свободата да мислим. Харесва ни да сме роботи. Превръщаме удоволствията си в спорт и бизнес. Не може от всичко да се печели, понякога човек губи. Представи си любов без мъка.

– Не е ли Мрежата, Стояне, един „отвъден“ свят? В който няма съприкосновение, истинско разбиране. В него можеш ли да усетиш мощна мишца, която те подкрепя? Като, че ли всичко е толкова далече там, на хиляди километри от теб.

Стоян се засмя, той не можеше да разбере бай Горан, защото ги деляха две поколения, но и Горан трудно го разбираше.

 

Има и такива хора

d1e72e2a4c27e204322f7c6b9014be51Някой ви заблуждава или ви лъже без капка съвест. Разпространява лъжи и измислици, за да унищожи нечия репутация. Прави се, че са нещо, което не са. Целта им е да навреди на другите.

За съжаление знаем, че такива хора съществуват.

Те са специалисти в заблудата, споровете и разприте. Извъртат фактите, лъжат и бягат от отговорност.

Експерти са в измамите спрямо други. Личността им никога не се променят, не порастват и не се развиват. Техният живот е илюзия. Хранят се със страданието на другите.

Такива хора винаги искат да контролират останалите. Смятат се за най-големият авторитет. Сами създават правила, по които живеят, без да обръщат внимание на моралните норми.

Често си играят със симпатиите на добродушните хора с цел, да ги заблудят. Уж търсят милост, а самите те не я практикуват.

Дирят топлина, прошка и интимност с човека, спрямо който са съгрешили без да бъдат съпричастни към болката, която са причинили. Нямат намерение да поправят това, което са направили. Не се опитват дори да върнат изгубеното доверие.

Нямат съвест и не знаят какво е покаяние.

Живеят под маската на лице с благороден характер, прикривайки своята злоба.

Неверни теглилки, разрушено здраве

originalВ един град живеел един търговец. Всеки път, когато продавал стока, мамел купувача, като му вземал повече пари. Така състоянието му се умножавало.

Но децата му боледували и той харчел много за доктори и лекарства. Колкото повече мамел купувачите си, толкова повече харчел за лечението на децата си.

Веднъж, когато търговецът седял в своя магазин и бил много разтревожен за децата си, сторило му се, че за миг небето се отворило. Той погледнал нагоре, за да види какво става там.

Видял ангели с огромни теглилки, отмерващи всичките блага, които Бог давал на хората.

Дошъл редът на семейството на търговеца. Когато ангелът взел да отмерва здравето на децата му, той сложил по-малко здраве, отколкото била тежестта на кантара.

Търговецът се ядосал и искал да се скара на ангелите, но един от тях се обърнал и му казал:

– Отмерването е правилно. Защо се сърдиш? Ние не даваме нужното количество здраве на децата ти, както и ти лъжеш клиентите си с по-малко стока от тази, която наистина са заплатили. Така ние вършим Божията правда.

Търговецът се обезпокоил, сякаш с меч го били пронизали. Той започнал да се покайва за измамата, която вършел спрямо купувачите си.

От тогава търговецът започнал не само правилно да отмерва, но понякога добавял и малко повече. А здравето на децата му се възстановило.