Димо и Нестор вървяха по алеята и си говореха. Времето днес бе чудесно, за това бяха излезли да се поразходят.
– Днес всеки носи своята мъка и болка от нанесените рани, особено ако не може да прости, – сподели Димо.
– Всичко това е като големия камък, който покрива гроба на Исус, – илюстрира случая Нестор.
– В какъв смисъл? – свъси неразбиращо вежди Димо.
– Рани като тези ни затварят в духовен гроб, – опита се да поясни Нестор.
– Е, може да се приеме и така, – уклончиво се съгласи Димо.
– Ако в страданието ни нашата болка е обединена с Неговата болка, тогава историята не свършва дотук, заключена в нашите гробове, – Нестор започна да обяснява по-подробно.
Димо в отговор само вдигна рамене, а приятелят му продължи:
– Земетресението на Господното възкресение отваря гробовете ни. Освобождава ни от болката и горчивината, които ни държат в изолация един от друг.
– Неговата любов, която разтърсва земята, търкулва камъните, ни освобождава и призовава в утрото на новия ден, – възкликна Димо, разбирайки какво иска да му каже Нестор.
– Така в тази нова зора, ние се събираме отново с нашите братя и сестри, които също са били затворени и наранени, – поклати глава в съгласие Нестор.
– И сега какво следва? – предизвикателно с лека усмивка Димо погледна приятеля си.
– Както Мария Магдалена, ние трябва да „тръгнем бързо“ и с радост, да разкажем на другите какво е направил Господ.
Симеон бе скръстил ръце пред гърдите си и мърмореше недоволно:
Минчо се чувстваше зле.
Манол бе много любознателно момче. Той не оставаше намира дядо си. Все го питаше за нещо.
Гео бе едва тригодишен, но лекарят откри, че са му нужни очила. Детето не виждаше ясно предметите около себе си.