Манол бе презрях и отритнат от хората човек. Той много тъгуваше, че от църквата в тяхното селище бяха останали само руини.
Болката му бе толкова голяма, че той често падаше на колене и се молеше:
– Къде е църквата Ти, Господи. Останаха само руини, а хората се пръснаха ….
Един ден Манол ясно чу глас:
– Моят разрушен дом възстанови.
Манол запретна ръкави. Започна да трупа дървета и камъни, а на всеки срещнат предлагаше:
– Ела да възстановим нашата църква.
Едни му се присмиваха:
– Ти си луд! Заел си се нещо, което не е по силите ти.
Други само клатеха глава и го подминаваха, а имаше и такива, които се правеха, че не го забелязват.
Той знаеше, че го чака много работа, но не се отчайваше. Облечен в стари, износени и избелели дрехи, мъкнеше дървета и камъни на гръб.
Ядеше само, когато някой му подхвърляше макар и сух хляб, а спеше на земята близо до руините.
С Божия помощ и няколко души, вдъхновени от неговото упорство и усърдие, Манол успя да възстанови храма.
„Но Бог избра глупавите неща на света, за да посрами мъдрите, също избра Бог немощните неща на света, за да посрами силните“.
Преди на това място бе едно малко селце, а сега се възвишаваше голям град. 

