Архив за етикет: време

С костюма право в реката

28092017-groom-in-the-river-4Този ден бе невероятно слънчев. Вероятно заради престоящото тържество. Мартин и Силвия щяха да сключат брак.

– Виж какво хубаво време се случи в деня на нашата сватба, – сияеше Силвия, обръщайки се към Мартин.

И ритуалът по бракосъчетанието, наредбата на масите, поздравленията на гостите и роднините, всичко бе като по ноти. Фотографът запечатваше всеки миг от тази веселба.

Изведнъж Мартин се затича към реката и както си беше със сватбения костюм, скочи във водата.

Всички присъстващи на тържеството бяха като ударени от гръм.

– Какво му стана на младоженеца? – тревожно разменяха погледи присъстващите.

Някой се пошегува:

– Може да е прегрял от виното и е поискал да се охлади.

– Невероятно е толкова бързо да се напие, – заявяваха най-близките му приятели, които го познаваха много добре.

Тълпата от хора се насочи към реката, в чийто води бе изчезнал „смахнатия“ младоженец.

Всички видяха как главата на Мартин се показа над водата. Едната му ръка придържаше малко момче, а с другата той гребеше към брега.

А ето какво се бе случило. Едно момче бе попаднало в дълбоките води на реката. То бе започнало да вика:

– Помощ! Помощ!

Но поради шумотевицата и музиката, никой от гостите на сватбата не бе чул този зов. Но Марин го бе чул и не се колеба дълго:

„Там някой се дави, – каза си той, – трябва да му помогна“.

Макар, че Марин бе намокрил и изцапал сватбения си костюм, никой не го укори. В техните очи той бе станал герой.

– Знаех си, че се женя за добър и героичен мъж, – каза Силвия пред всички, прегръщайки мокрия си съпруг. – Той винаги е готов, без никакво колебание, да се притече на помощ на всеки нуждаещ се.

Младата двойка остана много доволна, когато разбра, че фотографът е успял да запечата този вълнуващ инцидент.

Така Мартин и Силвия ще си спомнят дълго за нещо интересно случило се на сватбата им.

Смъртта като придобивка

indexМного от нас знаят колко болезнено е да загубим верен приятел, благочестив пастор, ревностен мисионер или праведна майка.

Стоим пред прясно изкопания гроб, по бузите ни се стичат горчиви сълзи. И при тази загуба непрекъснато повтаряме:

– Защо, Господи, защо?

Ние знаем, колко много са направили тези хора и колко още биха могли, ако имаха време и ако бяха останали с нас.

Смъртта на праведните не е случайна.

Наистина ли мислите, че Бог, Който е преброил всеки косъм от главата ви, ще позволи без Неговата воля да падне на земята някоя птичка или ще се отвърне от Своите деца по време на опасност?

С Неговите деца не се случват нещастни инциденти, трагедии или внезапни катастрофи.

Сър Уолтър Скот е казал:

– Смърт последният сън ли е? Не, това е крайното събуждане.

Да, това е така за всички, които вярват в Христос.

Дори когато сме заобиколени от скръб и объркване, винаги можем да се доверим на мъдрия и милостив Бог.

Как да направим така, че краката ни да не замръзват, особено през зимата

originalПри мразовито време, преди всичко замръзват краката.

Поради бавното кръвообращение краката бързо стават студени, което води до различни неприятни последствия.

Но как да се предпазите от настинки, цистити, бъбречни заболявания и всички останали?

Как да затоплите краката си, дори ако топлите зимни ботуши и чорапи не помогнат?

Има един прост и ефективен начин, който ще ви помогне да се загреете буквално за 5 минути!

За да направите това, ще ви трябват ножици, писалка (маркер) и топлоотражател (фолиев рефлектор, който се монтира зад батериите. Такъв можете да закупите от всеки строителен магазин).

А ето какво трябва да направите по-нататък:

1. Свалете стелката си от зимните си обувки и я прикрепете към листа за отразяване на топлината.

2. Използвайте маркера, за да откопирате стелката върху листа.

3. Изрежете получената стелка от рефлектора за топлина с ножици и я поставете под стелката в обувките си.

И още една важна особеност, за да направите краката си “ да дишат по-добре“, пробийте няколко дупки в стелката с диаметър от 3-4 мм.

Сега краката ви няма да замръзнат, защото топлинният рефлектор ще възвръща топлината и ще предотврати навлизането на студа от земята.

Желая ви топли крака дори и в най-студеното време!

Двигател с клин-въздух

originalКомпанията ARCA Space Corporation е представила новаторски ракетен двигател с клин-въздух за едностепенна ракета Demonstrator 3.

В стандартната версия главната ракетна глава използва три ракетни етапа. Такава система се дължи на факта, че съществуващите модерни двигатели работят само до определена височина. Веднага след като действието на един двигател престане, то се прекъсва заедно с етапа. След това се включва друга силова единица, която придвижва ракетата до определена височина и така нататък, докато устройството достигне орбитата.

ARCA решили да създадат двигател, който да може да работи колкото е възможно по-ефективно на всички етапи от старта до влизането в космическото пространство.

Разработката има отличителна черта под формата на модифицирана изпускателна система. При проектирането на ракетата няма познатите изводи за дюзи. Формата на изпускателната система напомня на клин, който образува виртуална дюза от едната страна, докато втората част контролира потока на въздуха по време на полета.

Тази разработка е в състояние да предизвика революция в областта на космическото двигателостроене.

Това устройство има свойството на неограничено разширяване на въздуха.  Щом ракетата достигне определена височина, разреденият въздух престава да държи газовете, което води до разширяване.

Важна част от използването на този двигател ще бъде икономия на полетите. В края на краищата, основното гориво е водороден прекис. Според експерти, ще бъде възможно да се постигне изстрелването на спътник на орбита само за 1 милион долара.

Ураганът „Мария“ сериозно е повредил известния радиотелескоп „Аречибо“

dims-4-650x377Аречибо е астрономическа обсерватория, разположена в Пуерто Рико на 497 метра надморска височина. С нейна помощ Националният научен фонд на САЩ и Университетът Корнел провеждат различни проучвания.

Радиотелескопът Arecibo е един от най-големите в света, диаметърът на огледалото на рефлектора му е 305 метра. Неотдавнашният ураган „Мария“ извади телескопа от строя. Счупи радарната антена и разруши огледалото на парчета. Учените все още оценяват мащаба на трагедията, но вече е ясно, че възстановяването на скъпото оборудване ще отнеме много време и пари.

Ураганът счупи 29-метровата радарна антена на телескопа наполовина, а падналите от 150 метра височина парчета разбили основното огледало на рефлектора и са повредили спомагателното огледало. За щастие, останалите сгради на радиотелескопа не са били сериозно засегнати.

Работата в Аречибо била напълно спряна преди урагана, но всички подготвителни процедури, насочени към защита на скъпата структура от неблагоприятните стихии, не  са я спасили.

На 20 септември ураганът се стоварил с пълна сила върху Пуерто Рико. Скоростта на вятъра е достигала до 250 километра в час. Островът остана без електричество, а чинията на телескопа се напълнила с 64 сантиметра седименти.

Този месец работата на радиотелескопа вече е била спирана поради друг ураган – Ирма. Но всичко преминало благополучно и той заработил отново на 9 септември.

Но с новия ураган на „Аречибо“ не му провървяло и специалистите не могат да кажат, кога отново ще заработи.

Сега трябва да оценят напълно щетите, както и да разбере какъв вид ремонтна работа ще трябва да се направи, така че обсерваторията да може да възобнови наблюденията си в космоса.

На острова, между другото, все още няма електричество, което допълнително усложнява настоящата ситуация.