Денят обещаваше да е хубав, но Веско бе притеснен. Крачеше нервно в градинката пред църквата и от време на време размахваше ръце.
Видя го стария Добри, който бе постоянно в храма и все нещо вършеше, подреждаше или разговаряше с хората, които минаваха оттам.
– Веско какво те измъчва? – попита той младежа.
Веско сподели проблемите си.
Добри го изслуша, погледна го изпитателно и го запита:
– Ти молили се по този проблем? Потърси ли Божието ръководство, поиска ли Неговата помощ?
Веско наведе глава и призна:
– Не съм сигурен, че вече молитвата може да промени нещата.
– Какво, мислиш, че Бог не те чува? – Добри се напрегна.
– Погледни света, – махна с ръка Веско. – Мъчиш се, молиш се и какво?
– Ти служиш в тази църква, но със собствени сили, – укори го нежно Добри. – Така отхвърляш Бога и Неговата помощ.
– Но …, – възрази Веско и спря.
– Мнозина Го отхвърлят днес, – въздъхна Добри. – Те се мъчат да изградят живота си върху собствени схеми и мечти. Но Господ е нашата сила и защита. Той единствено осигурява единственото правилно подреждане на всичко, което християните се стремят да постигнат за Него.
Веско вдигна глава и се усмихна, а след това добави:
– Да, Той е крайъгълния камък на плановете ми и всичко, което върша.
Слънцето се показа зад облака и огря всичко наоколо.
Валя цял ден. Ту роси, ту трещи и светкавици раздираха небето, но това не попречи на две момчета да се съберат заедно и да говорят…
За Наско сякаш се повтаряше един и същ лош ден отново и отново. Той постоянно се бореше с отчаянието, безизходицата ……
Дългоочакваното топло време най-сетне дойде. По небето почти нямаше облаци, а слънцето грееше лъчезарно.
Бе ветровито. Вятърът направо издухва облаците и се чудиш, дали няма да спре и изведнъж да рукне дъжд.