Говореше се, че такова нещо едва ли е било.
Разбитите човешки сърца бяха способни да изграждат и вършат добри работи, но също така бяха склони да унищожават красивите неща.
Злото водеше хората към лош избор. Наричаха го грях, който поглъщаше сърцата на людете.
Хората се опитваха да следват Бога, защото разбираха, че единствената надежда на човечеството е Спасител, който ще отнеме греха им.
Но те имаха големи очаквания за Него, различни от това, което получиха.
– Ще дойде триумфално и бляскаво, – казваха си те.
А в действителност раждането Му и появата Му бе малък дебют в яслата.
– Ще дойде и с меча Си ще ни поведе, за да ни освободи от робството на подтисниците.
Но той растеше в дома на дърводелец и живееше в мир с Бога и околните.
– Ще изпепели греха и ще възстанови правдата.
А Той пътуваше от селище на селище възстановяваше живота и ги учеше как да казват „не“ на греха.
– А може би ще дойде като политическа суперзвезда, която ще отстрани всички конкуренти.
А той се нарече овчар и им заръча:
– Простете на враговете си и се молете за тях.
Очакваха цар, а Той прие ролята на слуга. Говори им за Бога и вечното Царство.
– Ще дойде, ще съди недостойните и ще ги накаже.
А Той ги насърчи, да не си отмъщават, а да приемат Божията благодат.
– Когато дойде, ще ни поведе в битка ….. – мечтаеха хората, потиснати под тежкото робство на властващите.
Но Той стана жертва, за да спаси людете и да промени нашите очаквания за настоящето и бъдещето. Защото нашите очаквания бяха за смърт, а Той ни предлагаше вечен живот.
Вън грееше слънце и времето бе хубаво, но Станчо стоеше пред компютъра вече четири часа.
Отново проблеми, неудачи и неуспехи. Златан се чувстваше отново недобре. За пореден път се бе провалил, въпреки всичките си надежди и очаквания.
Утрото бе намръщено и сиво. Можеше и да завали.
Бе късна пролет. Кирил завърши семинарията и се помоли: