Не беше горещо, а и дъждът отдавна бе спрял. Група младежи се бяха събрали в беседката пред блока и разговаряха.
Стефан бе категоричен:
– Който има пари, определя правилата.
– И според теб кой има достатъчно средства, за да прави това? – попита Стойчо.
– Може би …, – Стефан се замисли, а после бързо изстреля, – началникът, президента на компанията, правителството, … Важното е, че който определя правилата, има голяма власт.
– Май и на теб, Стефане, ти се иска да имаш много власт и да контролираш живота на хората? – усмихна му се Дончо.
– А защо не, – без да се смути отговори Стефан.
– Грешите, – обади се Добри. – Бог е този, който определя правилата и има най-голямата власт над нас.
– Но ние правим избора си …, – намеси се и Филип.
– Да, но Той си остава върховния шеф, – възрази Добри. – Ако сме справедливи и вършим това, което е право, спасението ни е близо. Блажен е човекът, който пази ръката си от зло.
Повечето размахаха недоволно ръце, но Добри продължи добронамерено:
– Хубаво е да знаем, че Бог е благ и справедлив. В нашите ежедневни решения ние трябва да следваме Божите правила….
– Защо трябва да го правим? – недоволно откликна Стефан.
– В отговор на благодарност към Христос за това, което Той е направил за нас.
Чичо Манол слушаше дискусията на младежите. Беше му интересно да разбере какво мислят и на какво основават живота си. Той разбра, че все пак е нужен арбитър за това каза:
– Хората около нас парадират със силата си. Тогава е лесно да забравим Кой в крайна сметка контролира всичко. Добре е човек да се подчинява на Божите правила. Предайте живота си на Бога, Той наистина контролира нещата.
Младежите се спогледаха. Те не очакваха такъв край на дискусията си. Едни се съгласиха, а други държаха на своето.
Чичо Манол се усмихна и добави:
– Всичко, което е под Божия контрол, никога не е извън контрол.
Димо бе навел глава. Размислите му не бяха весели, но той ги изказа на глас:
Тодор седеше в края на работния ден с лопата в ръцете. Трябваше да е доволен от работата, която е свършил днес, но уви. Бе прекалено уморен.
Жегата бе голяма. Подухваше, но само на някои места. Бе задушно.
Бобчо знаеше, че не трябваше да ги дъвче. Постоянно го хокаха за това. Дори го перваха по носа и гърба.