Едно шест годишно момче много обичаше научните експерименти. То често правеше такива с родителите си и в детската градина.
Веднъж то дойде от неделното училище и с ентусиазъм радостно каза на майка си:
– Мамо, днес ни разказаха как Бог говорел на Моисей от къпинов храст и той не изгарял. В градината нямаме къпинови храсти. Нека да пробва на твоите рози, за да разберем как точно е станало!
Архив за етикет: Бог
Радост и щастие
Думата „радост“, като че ли напълно е изчезнала от християнската лексика. Причина за това е, че ние отъждествяваме радостта с щастието.
Ние сме започнали да вярваме, че радостта се заключава в удоволствия, безопасност и процъфтяване. Така ние сме приели лъжата на сатана, с която той се опитва да впечатли света.
Яков не каза: „Считайте го за голяма радост …. , когато удобно седите в креслото“, той каза: „Считайте го за голяма радост …., когато паднете в изпитания“.
Радостта и щастието са различни неща, въпреки че идват заедно. Щастието зависи от обстоятелствата, а радостта от Бога. Когато идва мъка, щастието изчезва, но радостта остава и даже става още по-дълбока.
Причина за истинска радост е живот с Бога. Радостта е свързана с озъзнаването, че този свят е временен и някой ден ние ще бъдем завинаги с Бога.
Радостта идва от послушанието към Святия Дух, независимо от обстоятелствата.
Ние имаме право на молитва
Ние сме получили голяма благодат, дадено ни е право да се молим. Само си помислете, ние сме получили право да се обръщаме направо към Бога.
Това е станало възможно само, защото Исус Христос ни е открил достъп до Отца.
Ние трябва да се молим по време на изпитания, за да не станем коварни и неверни.
Ние трябва да се молим по време на благоденствие, за да не станем надменни и горди.
Ние сме длъжни да се молим, когато има опасност, за да не бъдем страхливи и подозрителни.
Ние трябва да се молим по време на спокойствие, за да не станем самонадеяни.
Моли се и вярвай в обещанието на Божието Слово: „Когато искаме нещо по Неговата воля, Той ни слуша“.
Диспутът
Вечерята беше привършила, но те седяха край масата и още бъбреха.
– Татко, – Боби неспокойно се въртеше на стола си, – всички книги от Библията първоначално са написани на различни езици, а после са преведени и на нашия език.
– Така е, – съгласи се бащата. – Римокатолическата църква се е опитала да забрани преводите. Не са искали хората като нас да четат Библията и да спорят със свещениците.
– Добре тогава, – подскочи Боби, – а къде са оригиналите?
– Какви оригинали?
– Оригиналните книги на Библията, написани на еврит и гръцки. Къде ги държат?
– Нямаме истинските оригинали, – поясни бащатата, – имаме само копия.
– Къде са копията тогава?
– На различни места в манастири, музеи, ….
– А не трябва ли да са на едно място?
– Има повече от едно копие на всяка книга и някои от тях са по-добри от други.
– Как може едно копие да е по-добро от другите? Не трябва да са различни, – изрази несъгласието си Боби.
– Различни са поради човешките грешки.
– Тогава кое копие е вярно? Как да ги различаваме?
– Това става чрез текстово изследване. Сравняват се различни версии и се излиза с най-вероятностния текст.
Боби се ококори.
– Искаш да кажеш, че няма една неоспорима книга, в която са Божиите думи?! Хората спорят и преценяват сами?
– Да.
– А от къде знаем кои са прави?
Бащата се усмихна, явно Боби го бе притиснал здраво до стената.
– Вярвам, – каза бащата, – че ако работят със смирение пред Бога, Той ще ги напътства.
Майката на Боби не се стърпя и се обади:
– Не спори с баща си! Още си момче, нищо не знаеш.
– Остави го, Диди. Нека пита, – бащата реши да успокои обстановката. – Имаме вяра, че Бог може да направи така, че Словото Му да достигне до нас във формата, която Той иска.
– Защо Бог не е помогнал на писарите да не правят грешки в копията, – още по неспокойно Боби се завъртя на стола, – ако наистина е искал да научим Словото Му?
– Някой неща не са ни дадени да ги разбираме, – каза баща му.
Боби беше набрал инерция и продължи:
– Ако преписвачите са правели грешки, защо да не ги правят и тълкувателите на текстовете?
– Трябва да вярваме, Боби!
– Трябва да вярваме в Божието Слово, а не на професорите по гръцки, – начумерено констатира Боби.
Майка му прибра няколко посивели кичури от челото си и се обърна към Боби:
– Значи ти си прав, а другите грешат?
Това силно жегна момчето, защото забележката бе напълно справедлива. Той знаеше, че не е по-мъдър от останалите.
– Разсъждавам само логически, – запротестира Боби.
– Ох, тази твоя логика, – кимна майката с глава.
Боби наведе главе и остана насаме със мислите си.
Исус Христос или религия
Една ревностна и богобоязлива християнка пътувала с кораб. И както обикновенно тя раздавала на пътниците Библии и духовни книги. На кораба бил и един католически свещеник. Когато жената му предложили книги, той вежливо отказал:
– Благодаря ви, но аз си имам своя религия.
– А аз имам Исус Христос, – казала жената и се отдалечила.
След две години тази жена отново срещнала същия свещеник. Той я познал и ѝ казал:
– Не можах да забравя думите ви. Те поразиха сърцето ми. Чрез Божията благодат сега мога да кажа: „Аз имам Господа Исус Христос!“
И наистина, той имал мир с Бога, който преди не можел да достигне, чрез равнодушно изпълнение на заповедите на своята религия.
Какво има всеки от нас религия, догма, доктрина, известни знание за Бога или Исус Христос?
Като хора, ние се нуждаем Исус Христос в нашето ежедневие. В Исус Христос християнина поличава отговор на всички житейски въпроси. Лесно можем да минем без човешките учения и знания, но не бихме могли без Исус Христос.
Исус Христос дойде да се установят нови взаимоотношения между човека и Бога. В Него имаме цялото богатство, което Бог има. Божият Син стана Човешкия Син, за да станат човешките синове Божии.