Светла и Сашо си имаха две момчета. Едното бе на пет години, а другото на седем. По-малкият се казваше Петър, а по-големия Станислав, уж на името на дядо си Станьо.
Макар, че бяха още малки, малчуганите сервираха на родителите си доста неприятни изненади.
Днес четиримата отидоха в универсалният магазин. Петър започна да капризничи и да настоява:
– Искам бонбони …. Виж тези какви са хубави…..Купете ми бонбони …..ааааааа
На Сашо му писна от крясъците на малкия и строго каза:
– Ако не престанеш, ще се върна в миналото и ще взема бонбоните, които вчера ти дадох.
Петър се стресна, а Станислав започна да се смее:
– И как ще го направиш това?
Временно Сашо изпадна в паника:
„Какво изтърсих, – мислите препускаха в главата му, като побеснели животни в зоопарк. – Ами сега какво ще правя?“
Изведнъж му хрумна доста добра идея. Сашо затвори очи и млъкна за известно време.
Обстановката бе напрегната. Двете момчета, макар и с различни чувства, очакваха да видят как баща им ще откликне на предизвикателството на по-големия.
Петър гледаше смутено, а Станислав само се усмихваше и си мислеше:
„Хванах ли те? Твоите лъжи край нямат. Но вече не съм малък и не можеш да ме баламосваш“.
Внезапно Сашо отвори очи и попита Петър:
– Помниш ли шоколадовия бонбон, който изяде вчера?
– Какво? – Петър разтревожен и объркан започна да премигва. – Вчера не съм ял шоколадов бонбон.
– Ето това е, синко, точно това исках да ти покажа ….
Петър се усмихна приветливо и каза:
– Добре, татко, ще бъда послушен. Само не ми отнемай повече от миналите бонбони, искам да запазя спомен от вкуса им.
Станислав стоеше като зашеметен. Той бе смаян и изплашен, а Светла едва прикриваше усмивката си. Тя искаше „урокът“ да си изпълни ролята.
Степан много се учудваше на това, което правеше Крум. Спираше всеки и му говореше за това, какво Исус е направил за нас хората.
В последно време Даря и Тони имаха големи трудности да бъдат родители. Дали защото дъщерите им влизаха в онази опасна възраст, когато децата се чувстват независими и дават отпор на родителите си?! Не знам, но проблемите във взаимоотношенията им с подрастващото поколение бяха налице.
Стоян се прибра и забеляза, че жена му е нещо разстроена. Приближи внимателно към нея и я попита:
Пак заваля. Мирон срещна само Нако и двамата се упътиха към близкото кафене. Отърсиха мокрите си якета и седнаха на една маса близо до вратата.