Кой е казал, че „робот“ и „шега“ са несъвместими понятия? Малко фантазия, съвременна технология, изкуствен интелект и вие имате своя „Петросян“. В един английски комедиен клуб е имало представление на робот хуморист. Андроидът RoboJase доста успешно е забавлявал публиката
Технологично, процесът изглежда прост. За образа на робота андроид RoboJase е избран водещият на популярна телевизионна програма The Gadget Show Джейсън Бредбъри. В допълнение към външния образ на робота е прибавен глас имитиращ гласа на прототипа, интонацията и типични модели на речта му. Това е направено с помощта на високо качествен синтезатор на речта. Изкуственият хуморист разполага с набор от анекдоти, скечове, кратки хумористични разкази и такива подобни неща, които са заредени в паметта му.
С помощта на видео камери и система за разпознаване на лицето, роботът получава данни за поведението на публиката в залата и с доста сложна система на изкуствения си интелект, оценява техния отговор и действия. Освен това, в зависимост от ситуацията изкуствения интелект решава и променя действието на робот в съответствие с взетото решението. Изявата на робота хуморист е минала доста успешно. Проведените необичайните представления, на необикновения шегаджия не били ограничавани.
Програма The Gadget Show се радваше на огромен успех между британски телевизионни зрители. Роботът андроид Gadget Show бил създаден за участие в едно от предаванията. Успешният дебют в комедийния клуб Glee Club накарало неговите конструктори да се замислят сериозно. При първата си изява роботът функционирал само като“говореща глава“, но по-късно се превърнал в робот с размерите на средно висок човек. Планира се, роботът да се използва за реклама и актьор-комик.
Създателите на RoboJase не са склони да ограничават участието на робота само до изяви в телевизията. Има предложения роботът да отговаря на телефоните обаждания и да общува със зрителите. Като цяло, подобни системи с различни параметри на изкуствен интелект, могат да бъдат приложени и в други сфери на човешката дейност. От банални говорещи информатори, те могат да станат консултанти и специалисти по продажбите.
Евтина идея
В Станфордския университет, учените са направили един много прост и все пак изключително евтин микроскоп, стойността му не надвишават 1 долар.
Корпусът на това устройство е доста необичайно, изрязано е от обикновената дебела хартия. То може да бъде сглобено само за две-три минути.
Хартиеният микроскоп работи с батерийки-таблетки. В него има вградени светодиоди, прекъсвач, стъклена или сапфирена сферична леща и парче медна лента провеждаща тока.
Друго предимство на микроскопа от хартия е това, че е лесно преносим. Той тежи по-малко от десет грама и работи не само като микроскоп, но и като проектор.
Батерията ми издържа 50 часа. Микроскопът е устойчив на вибрации и механични повреди, тези му качества го правят пригоден при полеви условия.
Основната причина за създаване на такъв микроскоп била борбата с маларията, която бушува в развиващите се страни, за една година там трябва да се направят милиарди изследвания на кръвта.
Какъв по-подходящ уред може да се намери за такива условия?
Арктически резерват
Представители на правителството от Русия и Германия ще се срещнат, за да решат въпроса за създаването на морската защитена територия с една-единствена цел, да защитят уникалната екосистема на антарктическите води на море Уедъл.
Само преди едно десетилетие, експертна комисия за опазване на морските ресурси, изрази своя интерес към създаване на мрежа от защитени морски резерват в близост до Антарктида. Документите по проекта са готови за подписване, всичко е проектирано още преди повече от две години, но досега нищо конкретно върху тях не се е направило.
В момента, Русия и Германия официално с взели решение за разработка на необходимото по охраната на арктическия резерват. Провежданите разговори са с цел взаимно изгодно сътрудничество за привеждане на акваторията в нормално и безопасно състояние.
Трудно време
Живеем в трудни времена. Често получаваме удар под кръста. Една част от нас се превива от болка, а другата се държи така все едно нищо не е станало.
Боли ме, че трябва да прекарваме времето си в изясняване на взаимоотношенията по между си, а в същото време посягаме към чуждото.
Обидно е, че хората на върха не мислят, а тези, които са на дъното се превръщат в животни от бедност.
Не искам да гледам как стари хора с треперещи ръце броят последните си стотинки, които стигат едва за хляба.
Иска ми се да живея в богата страна, където няма нуждаещи се хора и всеки получава това, от което се нуждае.
Желая да работя за благото на всички, а не само за оскъдния си хляб.
Но изглежда това не ви е нужно. Вие се боите за своите си неща. Вярно е животът е борба, но тази борба се е превърнала в средство за оцеляване.
Пазете децата си и да не се превръщате в животни, защото именно това ни готвят…
Не забравяйте, че дори в един прогнил и измъчен свят трябва да се обичаме….
