Слънчево, облачно и дъждовно се редуваха и надпреварваха през деня.
Странно, но и в живота на човека могат да се случат такива аномалии.
Сутринта Младен излезе от къщи жизнерадостен, очаквайки денят да бъде изпълнен с успех и удовлетворение, но в училище негови съученици се настроиха срещу него, а после той падна по стълбите и си счупи ръката.
Сега седеше в къщи и си повтаряше на глас:
– Съжалявам, съжалявам, …. не исках така да се получи…..
Баща му влезе в стаята и чу мърморенето му.
– Младене, когато осъзнаеш греха, поискаш прошка и решиш повече да не го повтаряш ….
– Това достатъчно ли е? – нервно реагира Младен.
– Бог не иска да отидем на тридесетдневен пост или каквото да е друго, за да допълним Христовото изкупление. Той ни изобличава за греха, за да привлече вниманието ни, но след иска да продължим напред.
– Да, но пак се чувствам виновен.
– Всички обвинения относно изповядвания грях идват от дявола. Ако все още чуваш обвинителния глас за минал провал, разбери, това не е гласът на Бога. Не забравяй, съвършената любов изпъжда страха.
Младен само въздъхна и тъжно погледна баща си.
– Ние не записваме всичките си грешки, защото сме пуснали миналото и ефектът му върху настоящето, – продължи настървено бащата.
– Да, но аз ги помня, – възрази Младен.
– Ние възлагаме грижите си на Бог и разчитаме на Него да възстанови пропилените години. Очаквайки всичко да се окаже за добро. Господ никога не се разочарова от нас. Той ни обича и знае какъв потенциал имаме.
– Той ме приема, но аз себе си …. не мога.
– След като си простил на другите, трябва да простиш и на себе си. Точно това Бог иска от теб и мен.
На вън бе горещо, но Захари и Стоян седяха на хладно в селската кръчма. Захари надигна чашата пред него и поглеждаше към кръчмаря за още.
Дните се стоплиха и започна да се усеща пролетта. Стопаните подеха дворовете си, за да ги подготвят за сеене.
Дядото на Невена почина, а бяха толкова близки. Той винаги намираше време за нея, а сега го нямаше.
Живот, в който няма дисциплина, е напълно безотговорен. Има определени граници наложени от етична и морална гледна точка, какво можем да правим и какво не е желателно да вършим. Целта им е да бъдем в безопасност.