Нина бе едва четири годишна, но усърдно опознаваше света. Тя непрекъснато се въртеше край баба си Недялка и слушаше безкрайните и истории, далечни спомени от миналото.
Това и бе останало само на старицата. Загубила зрението си преди две години, нищо друго не можеше да прави, освен да разказва на внучката си.
Нина награбила по две три кукли, коя за косата, коя за краката, сядаше до баба си у слушаше.
Малкото дете често чуваше тежките въздишки на баба си и за това все я питаше:
– Бабо, лошо ли ти е? Да ти донеса вода?
Бабата тихо с дрезгавия глас отговаряше:
– Нищо не ми трябва, чедо.
Но веднъж както се бе умислила, от устата на Недялка се отрони с въздишка следното:
– Лошо, много лошо.
– Какво е лошо, бабо? – попита Нина.
– Скоро ще умра ….
– И какво от това? – малкото дете протегна любопитно врътлето към баба си.
– Не ми се иска, – отговори с въздишка бабата.
Нина се засмя:
– Нищо, бабо.
– Как така нищо? – недоумяваше старата жена.
– Нали Христос е възкръснал? – попита Нина.
– Да, възкръснал е, – потвърди Недялка.
– Тогава и ти ще възкръснеш, – уверено каза Нина.
– А, добре … – съгласи се възрастната жена, удовлетворена от отговора на малката.
Недялка бе на 92 години и скоро почина, но без страх във сърцето. Христос възкръсна, от което следваше, че и нея я чака същото.
Манол бе презрях и отритнат от хората човек. Той много тъгуваше, че от църквата в тяхното селище бяха останали само руини.
Под стълбището цареше пълен ред. Метлата и лопатата стояха в един ъгъл, а другите инструменти, обувки за работа и дрехите на стопанина бяха пяха наредени на приспособени дъски за рафтове.
След като свършеше молитвата си, Вера се стараеше и полагаше всички усилия да помогне, за да получи отговор на молбата си.
Поради разбитият път, на много места по него се появиха големи и малки пукнатини. Но тази, за която става дума се бе оформила като доста голяма дупка с дълбочина около двадесетина сантиметра.