Защо се обиждаме от малкото, а прощаваме големите обиди

Група учени от Калифорнийския университет, Харвард и Университета в щата Вирджиния са провели серия от опити, показващи, че трудно може да се предскаже как на хората ще се отрази болката и то в дългосрочна перспектива.
Склони сме да вярваме, че доста болезнени травми или обиди, ни нанасят любимите хора, а с течение на времето те стават още по-болезнени.
Били попитани хора, как се чувстват след негативно събитие и една седмица след това. Запитаните твърдели, че ако в момента на неприятното събитие даден човек не им харесва или те са много обидени от този човек, то и след седмица нищо няма да се промени, обидата няма да намалее.
Защо ние позволяваме на познат човек да ни обижда, а от непознат не търпим такава? Според изследователите, ние просто можем да си го позволим.
Ако болката е незначителна, ние нямаме нищо против тя да тлее в нас, но ако е по-голяма, търсим начин да се освободим от нея. Ние реагираме, когато получим физически травми. Огнестрелна рана може да се окаже по-безболезнена от болка в гърба.
Когато имаме много голям или доста болезнен проблем с който можем да се смирим, ние взимаме мерки, за да облекчим болката, както физическата, така и психологическата. Но ако „малко“ ни боли, ние сме съгласни да живеем с това малко и то доста дълго.

Дефицит на желязо

Ако всеки човек яде плодове и зеленчуци, продуктивността в света ще се увеличи с 20 %. Съмнявате ли се в това? Тогава чуйте!
В детството майките са ни задължавали да ядем плодове и зеленчуци, защото те съдържат необходимите витамини за развитието на ума и растежа на тялото. Те са полезни не само за децата, но трябва да присъстват и в храната на възрастните.
По данни на Световната организация по здравеопазването (СОЗ) два милиард човека или повече от 30% от населението на земята, в днешно време страдат от липса на желязо, освен това подобно положение се наблюдава не само в по-слабо развитите страни, но и в държави с висока стандарт на живот.
Основната причина за липсата на желязо е непълноценната диета.
Болшинството от хора даже не подозират, че страдат от дефицит на желязо. С него са свързани следните симптоми, като хроническа умора, лоша успеваемост в училище и трудности с концентрацията.
От СОЗ смятат, че ако се реши проблем с дефицита на желязото, ще се подобри здравето на много хора, а от там и личната им продуктивност. В резултат на това сумарната световна продуктивност ще нарасне с 20 %.
Нима това е малка причина, за да включим плодовете и зеленчуците в храната си?

Натрапчиво усещане

Много бързах. Времето неумолимо напредваше. Поръчах си такси, за да се прибера по-бързо в къщи.
Дойде поръчаната кола. Тя бе малка, със сенник на задното стъкло, но самата тя едва дишаше.
По пътя стана ясно, че шофьорът няма пари да ми върне. Спряхме на една алея, шофьорът взе от мен една банкнота от петдесет лева и отиде да ги разваля ….
Седях така почти 40 минути, чакайки го да се върне……
При това ми се натрапваше странното усещане, че тази „количка“ просто ми я е продал …

Още жив, но паметник

В Диеп Франция се състояло тържественото откриване на паметника на Камий Сен-Санс, на което присъствал и самият композитор.
Сен-Санс се отнесъл с голяма ирония към събитието:
– Какво да се прави, трябва да се смиря с това, че не съм човек, а паметник. Очевидно диепчани толкова мразят музиката ми, че просто са се изморили да чакат смъртта ми и така ме карат да престана да пиша.

В Индия слон разрушил един дом, но спасил дете от развалините

Обезумял слон разрушил дървена къща в индийския щат Западна Бенгалия, район известен със силната опозиция на хората срещу дивите животни.
Готвейки се да напусне мястото на произшествието слонът чул плача на 10 месечно момиченце затрупано под развалините на къщата. Той внимателно разровил последствията от собственото си нападение и освободил детето родителите, на което били изпаднали в шок.
Рейнджарите в района разказвали, че този слон през последната година е убил не по-малко от трима човека, което прави постъпката му още по-невероятна. Майката на момиченцето смята това за чудо. В това селище почитат бог Генеша, който се изобразява с глава на слон.
Момиченцето е добре и сериозни наранявания няма. Рейнджарът Семир Босе твърдял, че слоновете не нападат хора, ако човек първи не нарани животното.
Този слон е разрушил 17 къщи в няколко селища. Причината за подобно поведение на слоновете експертите намират в ​​промените на селскостопанската карта на района, новите поля и строителството на постройки е нарушил традиционния път на сезонните миграции на стада на слоновете.