Динята от гледна точка на ботаниката се явява плод с дебела кора и мека вътрешност.
Сега ние обичаме да ядем диня в горещите летни дни. Въпреки това, тя се е отглеждала предимно за практически цели. Едно от първите споменавания за отглеждането на диня, може да се намери в египетските йероглифи, датиращи преди повече от 5000 години. Тя е спомената и в културата на Азия, Индия и Средиземноморието.
Известният шотландски изследовател Дейвид Ливингстън е открил поле с дини в Африка. Динята расте в сухи райони и тя не е просто храна. Тъй като 90% от динята е вода, в много сухите региони на Африка, се използва като източник на вода. Изследователите я носели като естествена бутилки за вода.
Друго предимство на динята е фактът, че от нея не остава отпадък и всичките ѝ части са годни за консумация.
Освен яденето на сочната сърцевина, семената се пържат, а от кората се прави конфитюр или или се осоляват.
Гуарана съдържа два пъти повече кофеин от кафето
Ако се вгледате в състава на много енергийни напитки, ще намерите в списъка на съставките им гуарана.
Според легендата, този необичаен плод е израснал от окото на убито момче. Гуарана наистина прилича на кървясала очна ябълка. Тя се използва също и като афродизиак, обикновено под формата на напитка с ядки и яйца на птици.
Европейски мисионери от 17-ти век забелязали в Бразилия, че местните жители използват плодовете, които не само им дават енергия, но също така допринасят в продължение на много дни човек да не яде.
Гуарана е станал колониален продаваем продукт, за който се твърди, че предпазва от заболявания, но в големи количества предизвиква безсъние. Кофеинът в гуарана се различава от кофеина в кафето.
Гуарана съдържа химични елементи, наречени танини, които предизвикват по- продължителен ефект, отколкото кофеин от други източници.
В продължение на много векове, плодовете на гуарана се смилали на прах и се пушели за дълъг период от време. Напитката от гуарана се предавала от ръка на ръка в съд по време на официални събития и срещи, и се пие глътка от нея, което много се различават от съвременния навик пиене „на един дъх“.
Котка и петел
Котка хванала петел и искала да го изяде под благовиден предлог. Първо го обвинила:
– Само притесняваш хората с кукуригането си и не им даваш да поспят, оше преди да се е разсъмнало .
Петелът се защитил:
– Но аз ги будя за ежедневната им работа.
Котката не се отказала и продължила с нападките си:
– Противно на природата, оплождаш и майка си и сестрите си.
Петелът се оправдал:
– Но това го правя в полза на собствениците, старая се те да получат повече яйца.
Тогава котката не издържала и изкрещяла:
– Ти какво си мислиш, че твоите извинения ще ми попречат да те изям?
Когато лош човек реши да направи зло, той ще го направи по своя си начин, не под благовиден предлог, така направо.
Уточнил
Един физик бил помолен да помогне на момиче в решаването на задачи по физика. Девойката се готвела за изпит във ВУЗ.
В сборника от задачи имало и следната задача:
Влак пътува с определена скорост. В него попада куршум и пробива двете стени на вагон. Единият отвор е изместен спрямо другия на 3 см, ширината на вагона е 2,7 метра. Каква е скоростта на куршума.
Физикът решил задачата и получил 900 м/сек., а отдолу дописал: пушка М16, Ремингтон 0.223, разстояние от изстрела – 50 метров, калибър на патрона – 5,56×45, масса на патрона – 3.6 гр.
Паркирам, където си искам
Всеки от нас живее в някакво обкръжение и иска независимо от това къде живее, пред дома му да е чисто и красиво, да има красиви зелени площи с цветя, пясък на площадка, където да играят децата.
Но в света от година на година масово се увеличават броя на автомобилите. Така всяко възможно място става за паркинг.
Благодарение на този факт започват да се усвояват нови територии, като тревни площи, трутуари и детски площадки.
Колите са доста тежки, те превръщат всяка зеленина в дупки и коловози. От транспортираните автомобили навсякъде се разнася кал и всичко заприличва на обор, само дето малко тор не му достига.
Някои автолюбители паркират на места, които никага не са били предназначени за това, съобразявайки се само с грубата си и брутална природа.
Дворът може да е празен, но специално това място им харесва, то им е по-удобно за паркиране.
Някои успяват да си оградят собствени места с колчета и какво ли не.
Войната между живеещите в домовете и автомобилистите за всяка педя земя, едва ли ще свърши някога. Автомобилистите се защитават с това, че не достигат места за паркиране. Тях не ги плашат нито приказки, нито глоби. Понякога се стига до сериозен сблъсък, водещ до трагични последствия.