Архив на категория: екология

Горящите планини

38290Какви са тези Горящите планини? Нима планината може да се запали?
Не става дума за горящи гори, а за димящите хълмове край бреговете на река Амур, по-скоро димна пелена, която се издига над тях. Интересното е, че за първи път от триста години, са прекратили своята активност. Временно или завинаги? Всичко си има ред, не бързаме ли прекалено много? И така……
Това уникално природно явление, разположено на границата между Русия и Китай, може да се наблюдава само от жителите на съседните страни, защото  димът идва от противоположния край на реката.
Коя ли е причината за появата му? Учените имат обяснение и за този необичайния процес.
При движението на реката на повърхността излизат кафяви и лигнитни въглища. които при съприкосновение с въздуха се възпламеняват.
Скоро се твърдеше, че този подземен огън е стихнал, поради проливните дъждове. Но изглежда това е станало за кратко време. Веднага след като слънцето се показало, хълмовете изсъхнали и задимели отново. Дали това ще има край? Или това е необходимост в природата, която не бива да се нарушава?
Понякога намесвайки се в действията на такива феномени, неразбирайки значението им, допринасяме за появата на катаклизми в природата, а това въздейства върху самите нас.

Как ацтеките решили проблема с недостига на земя

Днес японците трупат пръст на покривите си и засаждат различни култури. Ние не сме по-малко изобретателни в това отношение.

Много хора в България освен цветя на терасите си, в саксии отглеждат и зеленчуци. Това желание, да си изобретим макар и малко парче земя, на което да си засадим нещо, не е ново.
Ацтеките също имали проблем със земята. И при тях тя не достигала, а желаещи да обработват собствено парче земя били доста. За това те прибегнали до следната хитрост.
Реките и езерата не били собственост на никого, но за това пък били в изобилие. Ето защо ацтеките си направили плаващи градини.
Те представлявали дървени пръчки преплетени с тръстика, а отгоре покрити с тиня. В тези импровизирани градини те отглеждали домати, боб, тикви…..
Собствениците имали бонус при това производство. Те не се притеснявали за поливането на културите,  защото корените растели направо във водата.

Получените добиви били впечатляващи.

Защо се е изменила песента на птиците?

Модата в музикалните изпълнения съществува не само в човешкото общество, но и при пернатите.
Орнитолог от Швейцарския университет в Лозана изучавал птичите песни по западното крайбрежие на САЩ и достигнал до интересни резултати.
През последните 40 години птиците в Калифорния са започнали да пеят по-бавно и по-провлачено. Било забелязано, че те забавят ритъма на своите песни. Правели 1-2 извивки по- малко в секунда от преди.
Според орнитолога това е свързано със средата, в която живеят птиците. Поради големия шум в градовете, те са започнали да пеят по-бавно, за да бъдат чути от събратята си.
Шумът унищожава слуха ни, разстройва нервната ни система, но той не е пощадил и животните,  попречил е на тяхното общуване.
Дали сегашният им начин на пеене ще спаси пернатите певци от опасността  на шума, времето ще покаже.

Това не ви ли навежда на мисълта, че вместо да откриваме начини как да го преодоляваме е по-добре да го намалим? Птиците не могат да го контролират, но ние трябва да го направим.

Чудесна трансформация

Смог замърсяващ всичко наоколо. Престъпност. Множество автомобили бълващи отровни газове…….Да, това е картината на големия град. А знаете ли, че половината от населението на земята живее в градовете, а те заемат само 2% от сушата, освен това те консумират 3/4 от ресурсите на земята. И ако искаме да живеем добре, трябва да направим нещо за обновяване на градовете и селищата, в които живеем.
Идеята за „зелени градове“ или така наречените градове на бъдещето, не е нова. Създадени са различни проекти, но колко от тях са реализирани?
Искам да ви разкажа за измененията станали на едно изкуствено създадено парче земя  в Америка.
Изкуственият остров Treasure Island бил построен през 1939г. Първоначално там искали да построят летище, но плановете за неговото изграждане останали само на книга.
През Втората световна война острова преминал под управлението на Военноморските сили на САЩ. Военната база на острова се разформировала през 1996г. и сега острова се преобразява.
Всъщност Treasure Island става площадка за експерименти и проверка за изграждане на „зелени градове“.
Сградите, които се строят тук имат сертификат за екологично чисто постройки. Транспортната система обхваща превозни средства работещи без вредни емисии.
Биологичната ферма разположена върху 20 дка, ще обезпечи свежа храна за 13 500 жители. Тока в града ще се произвежда от слънчева и вятърна енергия. До 2020г. се планира 70% от покривите да бъдат покрити със слънчеви батерии, които ще предоставят 30 000 000 киловат часа електроенергия за година.
Каква чудна трансформация. От военен обект острова се превръща в приказна градина за живеене.
Ако сме разумни и съобразителни да превръщаме това, което ни трови и отнема здравето ни в приятни места за живеене, ще живеем по-добре и по-дълго.

Необикновен боклук в Тихия океан

Можем да притежаваме милиони, но рано или късно се натъкваме на боклука натрупващ се, като заплашителна грамада, готова да ни погълне. Ето дори синът на милионера Чарлз Мур е имал „удоволствието“ да види с очите си реално петно от боклук образувало се в Тихия океан. Как е станало това?
След участие в регата, синът на Мур решил да съкрати пътя и да мине напряко. Именно тогава видял зрелище, което го накарало да се ужаси.
Яхтата на Мур се промъквала между безкрайна джунгла от пластмасови останки, която достигала до хоризонта. Това така шокирало младият човек, че той решил да посвети живота си на този проблем.
Това голямо петно от боклук в Тихия океан се простира между 135-155 градуса западна дължина и 35-42 градуса северна ширина.
Причина за появата му са мощните течения, които докарват пластмасови остатъци от Азия и Америка. Тези отломки се събират на едно място и не се движат повече. Постепенно пластмасата се разпада до молекулно състояние и остава във водата във вид на суспензия, която морските обитатели възприемат като планктон.
Загиват риби, птици…., а броя на пластмасовите отпадъци расте.