Архив на категория: екология

Учените предупреждават за увеличаване на слънчевата активност

Слънцето повишава своята активност, която влияе на Земята не по най-добрия начин. За да не ни изненадат слънчевите бури, учените обсъждат въпросите, как най-добре да защитят изкуствените спътници и други важни системи.
Слънчевите бури възникват когато петната на слънцето изхвърлят изменени частици, които могат да повредят системите за захранване. Слънчевата активност обикновено преминава през 11 – годишен цикъл и вече наближава активния период.
Хората на ХХI век много разчитат на технологиите. Всички устройства за предаване на енергия, GPS навигация, въздушен транспорт и радиовръзка могат да излязат от строя в резултат от слънчевата активност.
Големите слънчеви бури могат да доведат до икономически загуби 20 пъти по-големи от урагана „Катрина“.

Електрическа ботаническа градина в Сингапур

В Сингапур е започнало строителството на невиждана до сега ботаническа градина. Тя е разположена близо до курорта Марина Бей и ще се състои от 30 до 55 метрови  изкуствени „дървета“, оплетени с лиани, лози и тропически цветя.
Функцията на тези „дървета“ ще бъде да натрупват слънчева енергия и дъждовна вода, а след това да напояват и осветяват градината.
Останалата флора ще бъде представена от растения, растящи в тропическите гори и средиземноморския район.
Посетители ще могат да разгледат уникалния проект едва през 2011 година. По-късно се планира да се добави още една част към него с площ 32 хектара. Тук ще бъдат разположени, градина с водни растения и хидроложки образователен център.

Екологична катастрофа в Мексиканския залив

Операцията по „замразяването“ на изтичането на нефт в Мексиканския залив се провали. Въпреки това, този факт не е признат от представителите на компанията „Britieh Petroleum“. Хиляди литра нефт, които както преди попадат в морската вода, правят този факт очевиден.
„Черното злато“ е почнало да попада по брега на щата Луизиана и се приближава към делтата на река Мисисипи. Това повишава цената на морските продукти и ги прави практически злато. В Мексиканския залив е обявено извънредно положение, а риболова е забранен от властите до 17 май.
Поставянето на масивен 100 тонен калпак на мястото на изтичането на суровия нефт на дъното на залива, пречи на газовите хидрати, които възникват при взаимодействието на газа с водата при определено налягане. Именно такова обяснение са дали тези, които били принудени да издигнат стоманената конструкция от дъното, за очистването й. Запалителните кристални съединения се оказаха, не само по стените на „шедьовъра на инженерната мисъл“, но и в горната му част, чрез която се събират до 85 % от целия нефт изтичащ от пробивните кладенци. Освен това хидратите са по леки от водата и това затруднява и без това изваждането на сложната стоманена конструкция от дъното.
Както бе обяснено от експерти, инженерите са предположили, че ще възникнат проблеми с хидратите, но отчитайки, че по-ранни операции на сравнително по-голяма дълбочина не са се провалили, не са знаели колко сериозно ще се окаже положението.
Сега за запушване на кладенеца ще отидат най-малко два дена. През това време специалисти ще търсят решение на проблема. В момента се проучва възможността за загряване на калпака или добавяне на метанол за разтваряне на възникналите газови съединения.
Междувременно САЩ  обяви първата версия за причините на експлозията на сондажната платформа „Deep Water Horizon“. След взрива е последвал 36 часов пожар, в резултат, на което са загинали 11 човека. Според американската академична общност е изплувал балон с метан. Съгласно тази версия, балона с леко възпламеняващи се газове е възникнал в резултат на химическа реакция на дъното и след пробив на защитните бариери е изскочил на повърхността, което е довело до трагичните последствия.

Дяволската крепост

Дяволската крепост е разположена  на североизток в щата Уайоминг САЩ. Висока е 386 метра. Предполага се, че е резултат от вулканична дейност. Необичайната форма на склоновете й се дължи на ерозията на окръжаващите я меки скали. Съществуват и други версии за произхода й.

Една индианска легенда разказва за седем момичета, които играейки си в гората, били нападнати от гигантска мечка. Децата се опитали да избягат и в отчаянието си се покатерили на един висок камък. Започнали да се молят за спасение. Тогава камъкът започнал да расте, издигайки момичетата високо, далеч от разярения звяр. В яростта си той се опитвал да се покатери по скалата, но това не му се отдало и по скалата останали само следите от неговите нокти. Скалата продължила да расте, докато момичетата стигнали до небето и се превърнали в звезди.
Според друга индианска легенда, скалата била създадена от зли сили, които на нейния връх извиквали гръм и мълния. Индианците наричали тази скала, кулата на лошия бог.Те избягвали да се заселват край нея и я обхождали отдалече. Може би това е причината изследователят Ричард Додге да я нарече през 1875 г. Дяволската крепост.
Различните индианските племена имали не еднаква представа за тази скала. Едни я смятали за дяволска и тя била табу за племената им. Други почитали мястото като свещено и там правели ритуалите си.
През 20 век мистичните теории са сменени от научно – фантастични. Според  Дейв Тауър тази скала е площадка за приземяване на НЛО. Неговото твърдение се облягало на това, че около това място са засичани непознати летящи обекти. Тази версия била толкова популярна, че била заложена във филм на Спилбърг.
Дълго време дяволската скала била непристъпна. В края на 19 век местен жител се добрал до върха й. Подвига бил повторен от катерача Джек Дюранс през 1938 г. Третият покорител на дяволската скала станал парашутиста Джордж Хопкинс. Той скочил с парашут от самолет на това място. Приземяването било удачно, но да излезе от там се оказало много трудно. Въжетата, които му пускали падали или се удряли в камъните и се късали.
Използването на въртолет или дирижабъл било неудачно поради лошото време. Парашутистът станал пленник на скалата. Много скоро самолети започнали да спускат храна и оборудване на Джордж, но голяма част от тях отивала в пропастта.
Независимо от обилното снабдяване с продукти, под  дъжда и пронизващия вятър пленникът губел сили. За нещастие напречната гладка стена била населена от плъхове, които всяка нощ ставали все по-нагли.
Опитният алпинист Еонест Филда опитал да помогне на парашутиста, но след 3 часа изкачване бил принуден да се върне. Самият той признава, че тази дяволска стена не била по зъбите му. Странно професионалист покорил 8000 метра, сега не може да изкачи 386.
По- късно бил извикан Джек Дюранс. Алпинисти под негово ръководство се добрали до върха и на алпинистка люлка спуснали долу останалия без сили парашутист. Хопкинс бил пленник на тази загадъчна скала около седмица.
През 1906 г. президентът Рузвелт обявил местността около скалата за национален парк, а нея за национален монумент. Всяка година това място се посещава от хиляди туристи. От тях около хиляда, и то само алпинисти, са стигали до върха.

Семена терминатори

9035_0Някои компании се опитват да внедрят в селското стопанство семена терминатори. Те са обработени по такъв начин, че растенията развили се от тях, дават плод само веднъж. Това означава, че следващата година фермерите отново трябва да си купят семена, вероятно от същата фирма, защото тя е доминираща на пазара.
Е и какво от това? Нали семената поне веднъж дават плод. Не като някои закупени от реномирани фирми, от които нищо не покара. Тогава един агроном сподели, че вероятно семената или са брани зелени или са неправилно съхранени.
Независимо от резултата целта е определени фирми да  диктуват условията на пазара и да направят зависими фермерите, а с тях и останалото население, което се изхранва от труда им.
Появата на генно променени супер семена ще намали вътревидовото генетично разнообразие. Освен това съществува реална възможност засетите в съседните полета стерилни семена да заразят нормалните. И на следващата година фермерите със закъснение ще открият, че голямо количество от засетите семена са станали стерилни.
Като допълнение на всичко това, селските стопани ще бъдат принудени да закупуват съответните хербициди, пестициди и изкуствени торове, предлагани от същите фирми, които уж подпомогат за по-голем добив, който е далеч по-слаб, отколкото при отглеждане на нормални семена.
Това ще предизвика банкрут на много стопани и ще лиши от препитание тях и семействата им. Стопанствата ще бъдат изкупени на безценица от по-големите компании. Явно това не е начин за подобряване изхранването на хората, а точно обратното.