Съществуват много целебни растения, с които са се лекували нашите предци. По-рано растенията наистина са се използвали за лечение и искрено са вярвали в техните свойства. Сега всичко това изглежда несериозно. В епохата на търговията и технологиите, производителите се опитват да икономисат от всичко. Това не е отминало и чая. Какво пием, когато кипваме запечатаните ароматизирани книжни пакетчета, които ни продават в красиво илюстрирана опаковка?
Един от най-големите производители на чай в Русия в едно анонимно интервю е казал, че качествен чай не може да се продава, поради нерентабилността на производството му. За съжаление „чаените заместители“ заемат голяма част от рафтовете на супермаркетите. Качественият чай се оказва много скъп. Съответно населението е задоволено от евтини и некачествени стоки.
Специалистите съветват да се купува чай в насипно състояние. Така по-лесно може да се оцени съдържанието на това което се купува.
Много смятат, че един от основните показатели на чая е неговия аромат. Но аромат издават етеричните масла, които са добавени в него. Ние усещаме само изкуствените ароматизатори, които производителите щедро изсипват в чая.
Но дори и да успеете да надхитрите всички тези измамници, не си мислете, че сте намерили начин за решаване на всички злини.
Някои хора смятат, че зеления чай е вреден за хора със сърдечно-съдови заболявания. Тогава защо, за това не се споменава никъде?
Много от тези, които предпочитат чай от женшен, не знаят, че е противопоказен при онкологични заболявания. Жените навършили 50 трябва да се откажат от него, защото той повишава нивото на естрогена, което може да доведе до рак.
Ако дневната доза за течности е заменена от зелен чай, може да се получи отравяне на организма с полифеноли. Това са химически съединения, които могат да увредят черния дроб и бъбреците. Хора, които имат високо кръвно налягане, имат припадъци, язва или гастрит трябва да ограничат употребата на зелен чай. Той може да навреди и на хора с увеличена щитовидна жлеза. Кърмещите майки също трябва да го изключат от употреба, защото кофеина който се съдържа в него, ще предизвика безсъние на бебето.
Да пием ли зелен чай или не?
Специалистите съветват да се купуват сбор от билки в насипно състояние, това ще намали риска да се употребяват некачествени продукти. Най-добре си ги берете сами и ги изсушете правилно.
Най-важното при пиенето на чай си остава необходимата доза. Две чаши на ден са напълно достатъчни за да се усети оздравителния ефект.
Архив на категория: екология
От какво загива човешката цивилизация
Съвременната цивилизация е много горда от постиженията си в техниката и електрониката. Построени са огромни градове, в които е така удобно да се живее. Многоетажните сгради са изпълнени с разнообразна техника. Движим се с превозни средства, влакове и самолети, които позволяват за няколко часа да достигнем коя да е точка от Земята. Можем лесно да общуваме с хора на стотици километри разстояние.
Напълно автоматизирани линии за производство във фабрики и заводи правят възможно, да не се използва много физически труд. Произвеждат се неограничен брой продукти.
Но с цената на какво сме достигнали всичко това? С какво плащаме този материален комфорт, с който се гордеем?
Днес цивилизацията ни жъне чудовищни плодове от своята безотговорност.
Създадено е ужасно оръжие, способно за няколко минути да унищожи всичко живо на планетата. Горите са намалели напълно. Реките и моретата са се превърнали в отходни ями. Въздухът е отровен от химическите компании и превозните средства. Все повече животни и растения попадат в „Червената книга“.
Честност, откритост, доброта, смирение и състрадание отстъпи място на злото. Светът е пропит от лицемерие, завист, алчност и арогантност. Ненавист и вражда разкъсват човечеството на части.
Като следствие от всичко това са се повили невиждани до сега смъртоносни болести.
Нашата цивилизация няма да загине от космически катастрофи, глобални стихийни бедствия и войни, а от това, че всеки мисли само за себе си, как да вземе, а не да даде на другите.
Учени са измислили как да правят гориво от животински тор
Учените предлагат да се правят брикети от животински тор и отпадъци получени при преработката на въглища. Така може ефективно да се преработят стотици милиони отпадъци при производството на последните.
Създадените брикети могат да се използват не само за пещи, но и за котли. По калоричност нововъведението е близко до кафявите въглища.
Освен това при горенето на новите брикети, не се отделя никаква миризма и всичко изгаря.
Компютърна саксия

Както знаете, обичайния човешки мързел се явява много сериозен стимул за прогреса. Например, за тези, които често забравят да полеят цветята, бяха измислени няколко варианта на саксии с автоматично поливане.
Но има любители на флората, които не искат да се докосват дори до пръстта в саксията. Именно за тях е създадена компютърна саксия, която напълно съответства на израза: „Натисни бутона и ще има резултат“.
Всичко, което трябва да направите, за да имате красиви цветя е да поставите специален патрон, съдържащ необходимите компоненти за растежа на растението, също и 4 батерийки тип АА и да напълните резервоара с вода.
В бъдеще собственика на такава саксия само трябва да следи показателите, относно това, кога да долее вода в резервоара или да сменят батериите.
Най-сухото място
Пустинята Атакама в най-добрите си дни не може да се похвали с голямо количество валежи, да не говорим за сухите периоди.
По даните на синоптиците в чилийския град Арика не бил отбелязан нито един валеж от октомври 1903 до януари 1918 година, почти 15 години.
При такъв климат някои райони в тези жестоки пустини напомнят на повърхността на Марс.
Те са опасни за човека и всяко живо същество.