Мая се размечта:
– О, как искам да се върна в детството!
– Аз пък не искам. Желая да видя близките си, които са напуснали този свят, но не и да се връщам в детството, – твърдо заяви Тони.
– Защо? – ококори очи Мая.
– Няма да имам пари, паспорт, апартамент, кола и шофьорска книжка. Не мога да се кача във влака или самолета без възрастни, – сбърчи нос Тони.
Мая само въздъхна, а Тони продължи още по-настървено:
– Изобщо няма да имам нищо свое. Освен играчки, които не мога да си купя сам. Те ще ми купуват дрехите и обувките, но възрастните ще ги избират. …. Няма да ям каквото искам. Ще ставам и ще лягам, когато родителите ми решат. Няма да мога да отида никъде без разрешение ….. Напълно съм зависим от тях.
– Но тогава ние сме малки и слаби, – възрази Мая. – Не можем да се защитим сами.
– Като роби сме, – усмихна се презрително Тони.
– Но детето е слабо ранимо. То няма опит, – изрази спонтанно несъгласието си Мая. – Безгрижното детство е, защото си напълно зависим от другите, но в замяна на това нямаш грижи.. … Няма свобода, но няма и грижи.
– Нищо не можеше да ме утеши, когато бях дете, щом усещах, че съм ограничен – сподели Тони.
– Дори сладолед, шоколад или някакво забавление? – попита Мая.
– Нима не разбираш? Ти си напълно зависима! – Тони размаха нервно ръце.
– Я погледни старите хора, – каза Мая. – Те са напълно безпомощни като децата.
– Те са си изгубили ума. Нямат сили. Уморени са от безбройните грижи и свободата, които са имали, – повдигна рамене Тони.
Мая се намръщи:
– Свободата трябва да се цени, въпреки че винаги е свързана с много тревоги.
– Не искам да се връщам в детството, – протестираше Тони. – Искам да удължа отговорната зрялост възможно най-дълго. Да си дете е много трудно. Просто го забрави ….
– Да си старо дете е непоносимо тежко, – отбеляза Мая. – И затова трябва да бъдем максимално мили към децата и възрастните…
Край тях мина възрастна двойка. Двамата старци се подкрепяха взаимно.
Тони наведе глава, а Мая им се възхищаваше.