Зеленият чай лек за рака

da8cf8f5c95aЗеленият чай намери своите фенове с помощта на рекламата. Ако чуеш, че такава напитка съдържа склад от полезни вещества и е еликсир за здравето, не би ли се заинтересувал сериозно от нея? А какво казват специалистите на Изток, където този чай по традиция се отглежда?
Експертите от Центъра за ракови изследвания в Япония в продължение на десет години наблюдавали девет хиляди души. Тези, които пиели по 9 -10 чаши зелен чай на ден живеели средно 5 – 7 години повече от хора, които пиели по- малко от три чаши на ден. Освен това забелязали, че между любителите на тази напитка заболелите от рак били 25 – 30 % по-малко. В Япония се смята, че този чай е лек за рака.
Зеленият чай значително ускорява разграждането на холестерола в кръвта и мазнините. Редовната му употреба поддържа еластичността на кръвоносните съдове, предотвратява затлъстяването на черния дроб, спира общото стареене на организма, намалява теглото и кръвното налягане. Не напразно, сред развитите страни, Япония заема последно място по заболеваемост от хипертония.
Зеленият чай има висока физиологическа активност, помага при хепатит и ревматизъм, тонизира мускулите на сърцето. В неговия състав влизат йод, калий, мед, витамини С, В1, В2, РР, К, които укрепват кръвоносните съдове и имат силен антибактериален ефект.
При варенето на зелен чай остават много повече минерали, отколкото при черния, по-специално цинк, който е много полезен за бременни жени. Цинкът е един от най-важните елементи за развитието на плода.
Японците препоръчват зъбите да се измиват с утайката от зеления чай, тъй като тя съдържа флуор, който заедно с антибактериалните свойства на чая предотвратява разрушаването на зъбния емайл. Ако се изпият няколко чаши зелен чай след запой, махмурлук няма.
Въпреки това,  зелен чай има и своите отрицателни страни. Например, големият брой на пурините, които образуват в организма токсичен карбамид, предизвиква нарушаване на метаболитните процеси, урината трудно се отделя от организма. От солите на пурините се образуват кристали, които по-късно причиняват подагра. Тези, които страдат от хронични заболявания като артрит и други, по-добре е ако не употребяват чай или кафе.
В зеленият чай се съдържат кофеин, теобромин, теофилин, които могат да бъдат неблагоприятни за сърцето.
Злоупотребата със чай, включително и зеления, водят до безсъние, сутрешна слабост, повишена раздразнителност, преждевременна умора.
Ето как японците приготвят зеления чай. Слагат няколко щипки от него в чайник и го заливат с гореща, но не вряла вода, защото се губи вкуса му.. След това получената отвара се вари и се изсипва в чаши.
Внимание! Захарта и млякото са несъвместими с зеления чай. По-добре го пийте с мед. Отварата от зеления чай може да се вари два или три пъти.
Пийте зелен чай, но не прекалявайте!