Камери се срещат на всяка крачка, те се слагат за наблюдение на улиците..и завършват с обичайната уеб камера на лаптопа или домашния компютър. Но какво ще стане ако, компютрите не само да наблюдават, но също така и разпознават емоциите на хората, влизащи в полето на наблюдение на камерите? Този развой на събитията съвсем не е далеч.
Разработчиците от Масачузетския институт за технологии вече работят върху софтуер, който може да разпознава човешките емоции.
Най-очевидното приложение на нововъведението е отчитане на емоционалното състояние на потребителя, както и по-точно насочване на определена група към дадена реклама. Но това е само върхът на айсберга.
Потенциалното използване на технологията има много по-впечатляващи мащаби. Така например, би било възможно да се оцени реакциите на хората към определено събитие. Информация за реакцията на милиони зрители, лесно може да замени съществуващата система за изследвания, засягащи рейтингите на телевизионни предавания, филми, дори и политици.
Програмата MindReader понастоящем може да интерпретира израз на човешкото лице, проследявайки 22 точки около устата, очите и носа. В допълнение програмата анализира текстурата, цвета, формата и движението на хора. За обучение на програмата се използват алгоритми от машинното обучение.
Комерсиалната версия на софтуера, наречена Affdex вече се използва при тестване на реклама.