В новите слънчеви батерии има три цветни слоя на базата на наногранули от титанов диоксит. Секрета се крие във факта, че трите слоя позволяват, да се съберат във видимата част, трите най-активни дължини – червено, синьо и зелено. В резултат на това, новият елемент произвежда електроенергия почти три пъти повече от обикновените фотоелектрични панели.
Друго предимство на новите елементи се явява високия коефициент на светопропускане, което позволява да бъдат полагани върху покрива и прозорците на жилищните помещения. В редки случаи тънките панели могат да се залепят на прозореца и да играят ролята на подобрители.
Трето преимущество на новите елементи е в това, че е евтин за производство, защото тук изобщо не се използва силициева основа. Чрез използването на така наречения принцип на хроматографията, корейските учени са успели, да създадат по-евтини части поглъщащи светлината отделно в зеления, червения и синия спектър. Коефициента на полезното действие на съвременните панели е около 11-15%. Това число е доста ниско именно поради степента на поглъщане на светлината. Новите панели работят със слънчевата светлина много по-ефективно.
Корейските учени казват, че по принцип днес има панели с коефициент на полезно действие до 40%, но такива слънчеви батерии се използват за спътници и тяхната цена е доста висока за масовия пазар. Тази разработка е създадена именно за масово потребление.
Дебелината на новосъздадените елементи е всичко на всичко 20 нанометра и произвежда 30 милиампера електричество за всеки квадратен сантиметър. Новата разработка има коефициент на полезно действие около 17-18%.
Остава да ги очакваме на пазара. Това ще ни помогне да използваме екологично чисти източници на енергия, които са под джоба ни.