Първи стъпки в науката и то в космически размери е демонстрирал ставрополски ученик с разработената от него лунна научна станция.
Под огромния купол има лаборатории, екологически вредни за земята производства и технически постановки за извличане на полезни изкопаеми….. Всичко, което може да се построи на спътника на Земята.
На Луната е открит рядък изотоп на хелий, който може да бъде гориво за термоядрени реакции. От това вещество има много там. Тъй като на Луната няма атмосфера, то натрупването му се е дължало на слънчевия вятър. На Земята 1 килограм от него струва 20 милиона долара.
Триизмерния модел на луниия комплекс е вече готов. Почти всички системи са автоматизирани, така че един диспечер ще контролира няколко процеса. Огромният купол защитава от метеорити и радиация. Тук ще има станция за космически кораби, където ще се прави диагностика, ремонт и зареждане с гориво на самите кораби.
Създателят на проекта мисли глобално и не смята да се задържа дълго само върху Луната. Сега той работи по проблемите на тераформирането. Тази сложна дума не означава нещо повече от изменение на климатичните условия на планетата, което се изразява в създаване на атмосфера, определена температура и екоусловия подходящи за човешкия живот.