Американски учени са създали компактна полимерна леща, която функционира като пълноценен обектив на фотокамера, притежаващ широк зрителен ъгъл подобен на окото на насекомо. Това постижение значително ще подобри качеството на микроскопи, фотоапарата на смартфони и мобилни телефони.
За разлика от фотоапаратите, телескопите и микроскопите, човешкото око е в състояние да промени фокуса от един обект на друг, без да се придвижва напред. Това става благодарение на изменението на кривината в „обектива“ на очната леща. За панорамни снимки, фотографите използват широко ъгълен обектив „рибешко око“ почти 180 градусов. В природата такъв широк ъгъл на виждане имат насекомите и някои риби.
Специалистите от Университета на Охайо са могли да комбинират и двете изобретения на природата и създали полимерна пет милиметрова леща, способна да изменя формата си под действието на електрически импулс, за сметка в изменението на фокуса на точката. Тези лещи могат да работят и на по-малък ъгъл на видимост, например, 45 градуса.
Във вътрешността на лещата има няколко взаимно свързани кухини, които са запълнени с техническа течност. Полимерът подложен под въздействието на електрически ток, работи като мускулите на очите при човека. В зависимост от местоположението на течностите в кухините се променя фокуса.
Разработчиците планират да въведат новия тип леща в индустриалните микроскопи и камерите на мобилните телефони.