Молекула, която може да доведе до глобалното охлаждане, се нарича „интермедиат Криге“. Тя е търсена 62 години, от момента, когато немския физик Рудолф Криге е предположил нейното съществуване. Досега тя е оставала неуловима.
Интермедиатът е междинен продукт от сложна верига химически реакции, а в атмосферата се образува под въздействието на светлината при образуването на озон.
Криге е предположил, че интермедиатите са потенциални мощни окислители на замърсена атмосфера с азотен диоксид и серен диоксид. Но всичко зависи от това, колко бързо се образуват тези молекули и колко дълго живеят.
Група британски учени от университетите на Манчестър и Бристол, заедно с учени от Националната лаборатория Сандия САЩ са успели да стигнат до тайнствената молекула, използвайки синхротрони от трето поколение.
Учени от Синдия са създали уникална апаратура превръщаща синхотрона в източник на мощен контолируем лъч от фотони в оптичния диапазон. За сега това не е достигало на ловците на интемедиатите на Криге. Когато с помощта на синхотрона учените успели да отделят една такава молекула, тя надминала всичките им очаквания.
Скоростта на нейното образуване се оказала малко по-висока, отколкото се е смятало до сега.
А това означава, че молекулата има време в живота си да образуват сулфати и нитрати, които се събират в аерозоли, а те на свой ред да образуват облаци, които да отразяват слънчевата светлина и по този начин да забавят глобалното затопляне.
Дали това е така, ще покажат по-нататъшните изследвания на загадъчната молекула.