Всички големи производители на матраци декларират интелигентност и адаптивността на своите продукти. За всяко нововъведение потребителят плаща повече пари.
Какви решения са взети за по-здрав сън?
За да отговорим на този въпрос, трябва да разгледаме вътрешността на матрака.
Разнообразието се свежда до наличието или отсъствието на пружинно устройство. В първия случай става дума за пружини с нова форми.
Например, в някои модели има пружини с форма на пясъчен часовник, пружини с различна плътност на витките в центъра и по краищата. От една страна расте количеството пружини на квадратен метър, повече от 2 хиляди пружини в единичен матрак.
От друга страна производителите се стремят в един пружинен блок да съчетаят пружини с различна дебелина на проводниците, за да осигури необходимата подкрепа за различните части на тялото. Така са се появили пет, седем, и единадесет зонални матраци.
И накрая още едно „пружинно“ изобретение – пружина в пружина.
При натоварване на матрака първоначално реагира външната пружина, а след това и вътрешната. при двойната версия на матрака разликата в теглото е 50 кг.
Ако говорим за без пружини матраци, усилията се свеждат до работата на синтетични пълнители с пяна.
Има много производители, но е необходимо да се гарантира, че че материалът под налягане следва формата на спящ човек, осигурява ефективна поддръжка и равномерно разпределение на налягането.
На такъв матрак, човек не трябва да се върти, за да намери най-удобната поза, той ще бъде мек или еластичен, където това е необходимо.
Такива матраци са скъпи. Надяваме се, че с течение на времето, „здравите“ технологии да станат достъпни.