Дядо Станьо засука мустак и заяви:
– Наближава края на годината.
А след това попита:
– Направихте ли равносметка на живота си през тази година? Забелязахте ли нещо, което трябва да промените?
Философа Дечо, както го наричаха приятелите му, си пое дълбоко въздух и добави:
– Нашата тенденция към индивидуалистичен, материалистичен начин на живот, особено в нашия модерен свят, може да ни накара да гледаме на всичко като на потребност.
Милчо веднага се намеси:
– Ние имаме нужда от най-новите и най-добрите технологии или от екстравагантна ваканция. Освен това вместо да споделяме взаимно със съседите си машините и уредите, които имаме, смятаме за по-лесно да си ги купим, за да не зависим от никого.
Антон сбърчи нос:
– При забързаният начин на живот искаме още и още, дори свръх. Повече бензин в колата, повече храна за вкъщи, повече достъп до интернет ….
– Какво лошо има в това? – повдигна вежди въпросително Григор.
– Все пак е нужно да разберем разликата между пълноценен и претоварен живот, – повдигна показалеца на дясната си ръка Кирил. – Предполагаемите нужди могат да ни отклонят от това, което е наистина важно. Нещата, които Исус би искал за нас. Такива като любов, радост и мир.
Дядо Станьо се усмихна:
– Предлагам ви да отбележите кое в живота си смятате за нужда, а всъщност то е просто разсейващ излишък или кое ви отклонява от семейството ви.
Кольо, който мълчеше до сега, отсече:
– Простият начин на живот започва с приковаване на очите ни към Исус. Само тогава ще имаме правилната връзка с всичко останало в живота си.
Всички се умълчаха.
Вероятно размишляваха върху последните думи на мълчаливеца.