Китай изстреля в орбита космически кораб с тайконавти

Китай стартира космическия кораб „Шънджоу-10“ с екипаж от трима човека на борда. По китайска традиция, те не се наричат астронавти, както в Русия и астронавти, както в САЩ, а тайконавти.

В рамките на полета ще се осъществи втората, в историята на Китай, китайска космическа програма. Пилотирания космически кораб ще се скачва с друг космически обект.

„Шънджоу-10“ е изстрелян от космодрума Цзюцюан, намиращ се в пустинята Гоби. Екипажът се състои от трима човека, двама мъже и една жена.

Корабът ще бъде в космоса 15 дни. Той ще трябва да се скачи с модула лаборатория „Tiangong-1“, която стартира през септември 2011 година. Първият пилотиран космически кораб за скачване с модула „Tiangong-1“ се проведе през юни миналата година.

Членовете на екипажа ще трябва да работят ръчно и автоматично за да се осъществи скачването. При скачване, екипажът ще се премести от космическия кораб в „Tiangong-1“, която е един вид космическа станция. Допълнително, в ниската околоземна орбита, изследователите ще проведат различни научни експерименти и ще организират обучение с група от студентите по видео от китайската космическа станция.

За първи път в историята на Китай скачване на два космически кораб в орбита се състояло през 2011 г., когато е стартира „Шънджоу-8“. Тази технология е необходима, за да може Китай да си създаде собствена космическа станция, която ще бъде пусната през 2020 г.

Космическата програма в Китай се реализира на три фази. Първият включва пускането на два космически кораб с астронавти на борда – „Шънджоу-5“ през 2003 г. и „Шънджоу-6“ през 2005 година. Вторият етап, който се осъществява в момента осигурява практикуване на скачване на устройства в орбита. В третия етап трябва да бъде създадена и пусната в орбита космическа станция.