Китайците изобретяват, произвеждат и усъвършенствуват камбаните преди другите народи. Стигат до там , че хармонизират цялата си измервателна система, дължина, ширина, тегло и обем, съобразена с музикалните регистри на многогласните си камбани.
Към края на 4 в. пр.н. е. в Китай се създават безупречно акордирани многогласни камбани, които при удар пресъздават точно определен тон.
Камбаната произлиза от металните измервателни съдове за зърно и ориз. Те имали две основни форми: камбана изправена нагоре и такава, която гледа надолу, като вторите се превръщат в база за китайските измервателни единици.
Древните царе приемат за свой стандарт съда чун, като издават декрет, че обема на неговия регистър не трябва да надвишава онзи, произвеждан от струната дзюн и че неговата тежест не трябва да надвишава 120 кати. Мерките за височина, дължина, обем и тегло произхождат именно от този стандартен съд.
Едва ли друга цивилизация се е сетила да базира измервателните си единици върху музикалните регистри на камбаните.
От друга страна системата се превръща в стимул за развитие и усъвършенстване на многогласните камбани в Китай. Отсъствието на перфектно акордирани камбани би довела до тотален хаос в измервателните единици.
Загубата на метричен стандарт би предизвикала измами, корупция и търговски недоразумения, което ще доведе до упадък в търговията, бунтове и въстания с неизлечими последствия за държавата.
Тембърът на камбаните се превръща в стандартна мярка за дължина посредством инструмента „дзюн“ – струнен камертон дълъг 2 метра.
Регистърът на камбаната се определя с дръпване на струната и измерване на дължината на съответната звукова вълна.