Във Великобритания в началото на април е излязла книга от известният английски философ-атеист Антъни Грейлинг. Нейното заглавие може да се преведе като „Блага книга. Нерелигиозна библия“. Съчинението претендира за своего рода „атеистична библия“. Разположените материали в нея копират Стария и Новивия завет в Библията. Освен, че са заимствани заглавията на книгите, като „Битие“, „Притчи“…., текстът е разделен на глави и стихове в две колонки.
Грейлинг смята, че имитацията на Библията по форма и език, ще са залог за дълговечност и сигурно средство за силно въздействие върху умовете и сърцата на хората.
Подобно на библейската книга Битие, атеистичната версия съдържа също разказ за творението, който започва така „Всички неща са произлезли от предходни на тях неща: предците на повечето от творенията са излезли от океана, някои обитатели на океана са се развили от предшестващите ги влечуги……“
Съгласно Библията човечеството започва своето съществуване с божествена заповед: „Да създадем човека по Наш образ и подобие…“. В атеистичната библия, хората са се появили, когато са започнали да мислят и да се осъзнават като такива.
В книгата има и аналогия на падението на Адам и Ева, вкусили от забранения плод и придобили „знанието за добро и зло“, като ябълката, която паднала на главата на Исак Нютон и дала началото на знанието. Има аналогии и намеци за редица други библейски истории.
Източници, от които Грейлинг е черпел материал са съчиненията на Аристотел, Конфуций, Дарвин и други учени и философи от древността и Новото време.
Целта на автора е да накара хората “ да мислят самостоятелно и сами със свои собствени сили да насочат живота си към добро“.
Дали това произведение ще е достатъчно да опровергае истините в Божието слово?