Допълнителни гнезда за сови

Говорим за опазване на природата, а какво правим? Тровим я необмислено с нашите действия. Един от начините е чрез пестицидите. Те убиват не само вредителите, но влияят на земята и растенията, които се отглеждат в напръскания с химикали участък.
Много страни прибягват до естествени средства за контрол над вредителите. Така е и в Израел. Правителството на страната финансира програма за увеличаване на гнездата за сови около земеделските участъци. Защо точно за сови? Защото совите  ловят гризачите, които увреждат посевите.
Израелските учени са достигнали до извода, че този метод за контролиране на популацията на мишките е много по икономичен, отколкото екологично опасните пестициди.
Совите също не са пощадени от разпръскването на различните химикали. Хиляди птици от този род са загинали след, като са яли месо от мъртви мишки, отровени от пестициди.
Проекта за размножаване на гнезда за сови не е нов. Той е стартиран още през 1983г. в долината на Бейт-Шана. Сега в Израел има хиляди гнезда за сови.
Фермерите от палестинските територии и съседна Йордания също са възприели израелската тактика. Там сега има десетки хиляди гнезда, създадени от човешка ръка, за да бъдат опазвани селскостопанските райони от гризачи.
Време е да се замислим за естествени източници унищожаващи вредителите по културите. Много пъти са се поемали такива инициативи, но те като че ли остават единични случаи в практиката. Традиционните химикали, които използваме за борба с вредителите, унищожават не само враговете на земеделските култури, но се напластяват в отглежданите растения и водят до развитие на ракови заболявания при човека. Докога ще е така? Няма ли да спрем да тровим всичко около нас?
Ако продължаваме така, последствията ще са пагубни за здравето и живота ни.