Най-силно е намаляването в периода 1970-2010 г. Популацията на сладководните видове е намаляла до 76%.
Броят на дивите животни в света през последните 40 години е намалял наполовина. Това се посочва в доклада на Световния фонд за дивата природа (WWF) «Living Planet“ и Лондонското зоологическо общество.
„Здравето“ на Земята се измерва по два особени показателя: състоянието на живите организми на планетата и отпечатъка на изменение на екологията.
„Living Planet Index“ отразява броя на повече от 10 хиляди представители на популациите на бозайници, птици, влечуги, земноводни и риби. От 1970 до 2010 г. индексът на живата планета е намалял с 52% – повече от два пъти. Най-силно е намаляла популацията на сладководните видове до 76%, това е сравнително завишен темп в сравнение с морските – 39%, живеещите на земята – 39% видове.
Сред основните причини за спада на животинските популации са промяната и унищожаването на местообитанията на животните, изменението на климата и нерационалното използване на природните ресурси.
В Южна Америка намалението е на 83%. Тясно следвани от Азия и Тихоокеанския регион – 67%. Европа и Северна Африка, отнасящи се към палеарктичен региона падна на 30%.
В доклада е отбелязано, че броят на хората на планетата през същия период се е увеличил от 3,2 милиарда до почти седем милиарда. През 2013 г. населението на планетата вече е 7,2 милиарда души, а до 2050 г. се очаква тази цифра ще достигне 9,6 милиарда.
Докладът предлага на жителите на земята, да измислят начини за икономично и разумно използване на ресурсите на планетата.