Френски учени разкрили причината за непредсказуемия гол на бразилският отбор в приятелски мач с националния отбор на Франция на 3 юни 1997 г.
При изпълнението на 35 метров наказателен удар топката, която летяла към вратата изведнъж изменила посоката си, ударила се в гредата и се оказала в мрежата. Тогава разтреперания вратар Фабиен Бартес не могъл да разбере какво точно се е случило.
Топката се оказала във вратата благодарение на ефекта на Магнус, описан още през XIX век.
Този ефект за първи път е наблюдаван при въртеливото движение на артилерийските снаряди. Подемната сила действала от страни.
При изследванията се установило, че топката се движела по спирала. Освен това кривата на тази спирала не остава постоянна. На терена ставаме свидетели на нещо подобно, имаме движение по спирала, но привличането на Земята й влияе.
Учените смятат, че ключовия фактор за реализиране на такъв гол остава разстоянието до целта. Ако разстоянието е малко, ще наблюдаваме само първата част от спиралата, но ако дистанцията е по-голяма, можем да наблюдаваме цялата траектория.
Учените изчислиха аеродинамичният ефект и в други спортове, знаейки характеристиката на плътността и скоростта на топката и характерните размери на „полетата“. Оказало се, че движението на топката при тениса и голфа в голяма степен се определя от аеродинамични сили. В баскетбол и хандбал основният фактор е силата на привличане на Земята. Тези и други сили са еднакво важни във футбола, волейбола и бейзбола.