Мечтата за функционален дом, независещ от външни източници на енергия е мечта на много архитекти, техници и инженери. Домът, за които искам да ви разкажа има своите предимства и недостатъци, но това вие по-добре ще прецените, след като се запознаете с проекта на тази къща.
Италианският архитект Лука Донър е представил модел на необикновен дом, който е наречен „Дом на слънцето“. Причината за избора на името се корени в структурата и интериора на модела.
За стени на зданието служат слънчеви батерии, които спомагат дома да е напълно самостоятелен относно вноса на енергия от вън. Тук се произвежда достатъчно енергия, необходима за поддържането на всички съоръжения в къщата. Освен това в дома има място, където се събира дъждовната вода, която след като се преработи се предоставя за използване.
Външно къщата изглежда малко странно, това се дължи изключително на дизайна й. Самата конструкция е направена с цел, да се отопляват и осветяват стаите от слънчевата светлина.“Домът на слънцето“ е пример за модулно строителство и за това той се изгражда за много кратко време.
Необичайната форма на зданието се обяснява с това, че неговите части са като нанизани една в друга, събрани около централен лост, в който е концентрирана по-голямата тежест на конструкцията.
Единствения минус на този дом се заключава в това, че той не е устойчив на земетресения.
Може би представеният проект ще има повече приложение в страни с по-топъл климат и по-голяма продължителност на деня.
На хората такъв проект би доставил удоволствие, особено на радетелите за чиста природа.
по материали на homedesignfind.com