Задача

В една кана има чиста вода, а в друга мляко, което е гъсто и трябва да се разреди. От първата кана се излива във втората толкова вода, че съдържаниети ѝ да се удвои. След това от втората кана се излива в първата толкова разредено мляко, че да се удвои първоначалното количество. След това се излива толкова течност във втората, че да се удвои първоначалното съдържание на втората кана.
Така в двете кани има еднакво количество мляко, но във втората има една доза повече вода, отколкото мляко.
Колко вода и колко мляко е имало в началото? И колко вода и мляко има във всяка кана накрая?
Помислете малко, напрегнете мозъка си и едва тогава погледнете решението, намиращо се по-надолу!
Тази задача може да се реши и на ум.

Отговор: Първоначално в първата кана е имало пет дози вода, а във втората две дози мляко. В края са били три дози вода и една доза мляко.
Нека отбележим количеството вода в първата кана с „а“, а количеството мляко във втората с „в“. Съотношението „а“ към „в“ е равно на 11 към 5, но ние все още не знаем дали това е истинското съотношение на водата и млякото, но нека да го приемем за сега така. Започваме процеса на преливането. Накрая имаме три единици вода и пет единици мляко във втората кана. Но това е невъзможно, защото втората кана съдържа накрая една мярка повече вода, отколкото мляко. За това трябва да започнем с 11 единици вода и 5 единици мляко. Накрая имаме 3 единици вода и 5 единици мляко във втората кана. От това, че имаме една мярка вода повече, отколкото мляко, следва да мислим, че 5 единици минус 3 единици съответстват на една мярка. И така определяме за една единица – 1/2 мярка. Следователно 11 единици вода са 5 и 1/2 мерки, а 5 единици мляко са 2 и 1/2 мерки