Някои хора говорят с помощта на ръцете. Изследовател от Университета в Британска Колумбия решил да докаже, че благодарение на съвременните технологии и възможностите на компютърното моделиране и дизайн, да се „говори с ръце“ може да се възприема буквално.
Sidney Fels и неговия изследователски екип, оборудван с обичайните чифт ръкавици, с чувствителни сензори, фиксирали движенията, при които се издавали определени звуци.
Различните движения с ръце произвеждат различни звуци. Например, свита дясна ръка възпроизвежда силни звуци, а отворена лява ръка предизвиква звучението на гласни звуци.
Освен това, лявата ръка служи като регулатор на кратки звуци, като съгласните B и P, на американски английски.
Идеята е да се дублират някои от движенията на гърлото и езика в произнасянето на определени звуци по време на разговор. Гласни са отворени звуци, които се образуват с отворено гърло и устните, така както отворените ръце, възпроизвеждат същите видове от звуци.
За допълнително ниво на контрол, дясната длан възпроизвежда висока тоналност от звукове. Когато се намира по-надолу тя снижава тоналността и достига хоризонтално положение.
Тази технология може да се използва за създаване на музика. Вече им няколко концерта, в които това изобретение се е използвало като музикален инструмент.
Въпреки че тази технология е станала въплъщение на идеята за създаване на виртуален музикален инструмент, изобретателят смята, че тя може да намери приложение и в промишлените отрасли. Например, в машиностроенето, за преместване на тежко оборудване. Кранове, които повдигат и преместват тежки предмети, могат да се управляват с помощта на жестове.