Стотици години по-рано, богати холандски търговци, построили в любимия си Амстердам високи и тесни тухлени къщи, които определят уникален облик на града днес. Но местните архитекти се опитват да въведат модерна технология от XXI век в изграждането на сградите. Използвайки пластмаса като строителен материал, те смятат да отпечатат с гигантски 3D принтер, всички детайли на къщата, а след това да ги съберат, подобно на огромно Лего.
Хедвиг Хайсман от архитектурното бюро Dus казва, че целта на демонстрационния проект не е толкова да се отпечатат къща за живеене, а да се демонстрират възможностите на 3D технологията за печат. Според усъвършенстванията, детайлите на къщата ще бъдат „препечатвани“, а домът ще се преустройва в продължение на три години.
Цел на проекта е да разкрие потенциала на 3D печат за строеж. Според участниците в проекта, единственият възможен начин да го направят е по пътя на опита и грешките. Новите материали и дизайни ще се използват в практиката, за да се види как тя работи.
Хедвиг Хайсман вижда бъдеще, в което ще се изтегля и адаптира архитектурен дизайн за онлайн магазин, който може непосредствено на самото място да спомогне за разработване на персонално здание.
Конструкцията Canal House се състои от четири отделни стаи, които ще бъдат тествани за безопасност преди окончателния монтаж. Стаите се състоят от няколко части, които след отпечатването им ще се съберат като елементи от Лего.
Основният инструмент на проект 3D Print Canal House принтер е висок 6 метра, който вече е наречен „Kamermaker“ – строител на стаи. Въпреки внушителните си размери, устройството не е много по-различно от популярния сред феновете на отворения код 3-D принтер Ultimaker.
Всеки масивен структурен блок, слой след слой, се печата цяла седмица. Първият строителен детайл, образуващ ъгъла на дома тежи 180 кг.
Впоследствие, блоковете ще бъдат напълнени с пяна, което за сега е все още е в разработка, но те трябва да бъдат яки и здрави, колкото бетон. Пълнежът придава на детайлите тегло и свежест помежду им.
Развититето на проектът Dus разчита, че в него ще се въведат още няколко принтера и конструктивни изменения с помощта на холандската строителна компания Henkel. Възможно е тази фирма да участва в експериментите и да внесе полезен принос.