Транспорт, промишленост, мъгла, смог, замърсяване, каквато и да е причината, резултатът е един и същ, влошаване качеството на въздуха в градовете по целия свят. Въпреки, че съществуват различни способи за борба с този проблем, Кемал Меатл е предложил да „отглеждаме“ собствен свеж въздух.
Своите изследвания Меатл е правел повече от 15 години, в 20-годишни здания, на площ от 15 хиляди квадратни метра и с 1200 растения. За подобряване качеството на въздуха в домовете ни той предлага три вида растения: арекова палма, вълчи език и дърво на парите.
Арековата палма е често срещано растение, което се отглежда у дома. Тя е отличен ароматизатор на въздуха през деня. Височина й достига до рамото на човека и е достатъчна, за да обогати с кислород стаята. Тези растения са относително лесни за поддържане. В прашните градове като Делхи, листата трябва да се избърсват ежедневно, а в по-чисти градове веднъж месечно. Растението расте добре и в обикновените почви с торове. На всеки 3-4 месеца трябва да се изнася на балкон или в градината.
Вълчият език е растение за спалня. Тези растения добре се справят през нощта с въглеродния двуокис. За всеки спящ човек се препоръчват 6-8 растения, които да облекчават дишането.
Дървото на парите е отлично растение за почистване на въздуха в затворени пространства от формалдехид и други летливи органични вещества, отделящи се от различни строителни материали и предмети от бита.
Съмнявате ли се, че около вас трябва да има толкова зелени приятели?
Ето някои констатации, които могат да ви накарат да промените становището си. Установено е, че 42-процента е вероятността, след престой в такава сграда в продължение на 10 часа нивото на кислорода в кръвта ви да се увеличи с 1%. Производителността на труда на човека е 20% по-високи, отколкото в други сгради на града.
Проучването обаче разкрива някои намаление, за щастие, само положителни. Намалено е дразнението на очите сред работниците с 52%, с 34% респираторните симптоми, с 24% главоболието, с 12% – белодробни заболявания, с 9% – астма.
Това звучи абсолютно невероятно, но с 15% се намаляват разходите за енергия в сградата.