Използвайки листа от спанак и своя оригинална технология, биофизиците от Мичиганския университет са изяснили механизма на фотосинтезата, който до този момент не е бил известен на науката.
Фотосинтезата е важен биохимичен процес на планетата с помощта, на който растенията от въглероден диоксид и вода чрез слънчевата енергия, образуват глюкоза и кислород. По този начин, те осигуряват на всички живи организми хранителни вещества и кислород.
В биохимията фотосинтезата е важна реакция, възникваща при пренос на електрони. Тези реакции се използват в изкуствените системи за получаване на енергия. Учените са си поставили задача да изяснят, кое помага на растенита да правят този процес максимално ефективен. Растенията могат да произвеждат толкова енергия, колкото една трансформаторна подстанция.
В качеството на суровина биолозите използвали листа от спанак, минали през блендер и отделящи протеинови комплекси. В този модел, те използвали спектроскопски метод и с негова помощ улавяли фибриращите молекули, произлизащи по време на предаването на електрони по веригата.
Учените сравняват това с предаването на предмет от човек на човек. Ефективността на това предаване зависи от координирането на движението на ръката във всяко звено от мрежата. Така и молекулите, извършвайки вибрационни действия, повишават ефективността на пренос на електрони.
Получената информаия биоинжинерите могат да използват за конструиране на изкуствени фотосинтетични системи за получаване на енергия.