Ако обичате да пиете бира ще отбележите този интересен факт. Отивата и си поръчвате бира и я изпивате. След това си поръчвате още и още… идва момент, когато трябва да станете и да тръгнете към тоалетната.
След което настава истински спринт. Бягате до тоалетната на всеки 15-20 минути, дори първото ви посещение в нея да е траело половин час.
Защо става така?
Оказва се, че алкохолът подтиска производството на хормона аргенин вазопресин, известен също като антидиуретичен хормон. Този хормон се произвежда от хипоталамуса и неговата задача е да поддържа водата в организма. Той се свързва с рецепторите на бъбреците и помага на урината да става по-концентрирана, а обема ѝ да намалява.
Всяка чаша бира не само добавя към тялото половин литър течност, но също така блокира нервните канали, които помагат на антидиуретичен хормон да поддържа връзка с бъбреците.
Бъбреците започват да работят на пълна мощност, произвеждат урина с понижена концентрация и изгонват излишната течност от тялото. Именно това ви кара да бягате по маршрута „маса – тоалетна“.
В компания с приятели вие изпивате набързо няколко литра бира, което никога не се случва при пиенето на вода. И всичката тая течност трябва да излезе, за да освободи място за още бира.
Освен това, газирани безалкохолни напитки и шампанско, както бирата дразнят пикочния мехур в резултат, на което чувствате, че е по-пълнен, отколкото е в действителност, а това се дължи на налягането на газовете.