Да и такова нещо се е появило. Производителите обещават да стоим във вода и да оставаме със сухи и топли крака.
Как се постига такъв фантастичен ефект?
Това се дължи на трислойна структура, където външния защитен слой е от полиамидни или найлонови синтетични влакна, вътрешният е от мериносова вълна или вълна с комбинация от синтетични влакна, а между тези два слоя се намира мембрана, която задържа водата, но пропуска въздуха.
Много от тези, които са ги използвали са били с тях на лов и риболов. Краката им са останали сухи, независимо от това, че обувките им не са били добри. Някой се е опитвал да „износи“ чорапите, като ги е носил на краката си цял месец без да ги сваля и не е успял.
Но има и оплаквания. През зимата тези чорапи не топлят добре и ако стоиш в тях по-дълго време ще замръзнеш. За да се отстрани този дефект, съветват да се комбинират тези чорапи с обикновени, които могат да се обуят отгоре или върху тях да се наденат новия вид чорапи.
Друг недостатък на тези чорапи е, че мембраната – средния слой се протърква много бързо на петите и въпреки, че нямат никакви външни повреди, чорапите започват да пропускат. Един ловец твърди, че такива чорапи са издържали 8 дневен поход, равняващ се на 130 километра ходене пеша.
Производителят е направил специални чорапи за преход с по-плътна пета. Оплаквания от тях не е имало.
Разбира се има и указания, за да могат чорапите да се ползват по-дълго време. Прането им трябва да става на ръка или при лек режим на пералнята, Водата не трябва да превишава 40 градуса. Не трябва да се въртят, да се изстискват или да се замахва с тях произволно. Перат се и се сушат обърнати отвътре навън.
Цената е в зависимост от плътността им.