Група учени от университета в Охайо установили, че психическия стрес и безпокойството усилват сезонните алергии и удължават периода на нейното въздействие. Днес хората сами умножават своите проблеми, прекалено много се вълнуват вследствие, на което се оказват в стрес, а това ускорява появата на алергии.
Глейзер със свои колеги е провел различни наблюдения върху 28 жени и мъже със сенна хрема или обременени от сезонни алергии. В определен интервал от време доброволците били подложени на различни ситуации на стрес, от тихо четене на списание на глас до решаване на математическа задача без молив и хартия и то в присъствието на останалите участници, след което са направини стандартния анализ на кожата и оценка след стреса. Резултата говорел красноречиво.
При хора подложени на средно ниво на стрес, алергиите се увеличили 75 % в сравнение на тези, които били подложени на по-слаба стресова ситуация. Ако човек е изпитал достатъчно силен стрес, алергичната реакция се увеличена два пъти в сравнение на това, когато човек би усетил в спокойно състояние. Освен това тази алергична реакция се запазва и на следващия ден.
Днес от алергични заболявания страдат около една четвърт от хората на земята. Въпреки усилията на лекарите, числото на заболелите нараства. Лошото е, че склонността към алергии се предава по наследство.
Какво ни остава тогава? Да се безпокоим по-малко и при тежки ситуации спокойно да обмисляме нещата, за да намерим изход от всяко положение.